Hoax
Název hoax pochází ze stejného anglického slova, což v překladu znamená falešná zpráva, mystifikace, novinářská kachna, poplašná zpráva, výmysl, kanadský žert.
V elektronické komunikaci se význam tohoto slova nikterak nemění. Jedná se o poplašnou zprávu, která např. varuje před neexistujícím nebezpečím, před počítačovým virem, prosí o pomoc, anebo chce pouze pobavit. Často je ve zprávě kladen důraz na další přeposlání zprávy přátelům – řetězová zpráva. Většinou právě podle této žádosti o přeposlání lze hoax identifikovat.
Účel hoaxu
- vyvolat strach
- šířit falešnou radu
- manipulovat s názory lidí
- poškodit instituci, značku, firmu, výrobek
- ohromit, zaujmout, přilákat pozornost
- vystřelit si z důvěřivých uživatelů
Příklady hoaxu
- PIN opačně
Jakmile se ocitnete v situaci, že musíte pod nátlakem vybrat peníze z bankovního automatu na přinucení násilníkem, zadejte svůj PIN opačně. Automat vám peníze přesto vydá, ale též současně přivolá policii, která vám přijede na pomoc.
- Dávejte si pozor na své děti!
Upozorňuji na případ, který se stal nedávno mé známé při nakupování v obch. domě IKEA. Rodiče šli nakupovat se svou desetiletou dcerou do obch. domu IKEA. Najednou zjistili, že dcera s nimi není. Chvíli čekali, jestli se neobjeví. Pak se rozhodli nechat ji vyhlásit. Obchodní dům hned uzavřel všechny východy a začal ji hledat. Holčička byla objevena na toaletě, ostříhaná a převlečená do jiných šatů. Asi to nebyl první případ, co se tam stal. Proto pozor při předvánočních nákupech!
- Bodnutí včelou, vosou ... dobrá rada
Málo kdo ví, jak rychle pomoci člověku a dítěti, aby neotekl po včelím a vosím bodnutí. Platí tato rada i pro alergiky … mám to mnoho let vyzkoušené !!! Všichni komu jsem tuto radu řekla, žasnou jak to úžasně funguje!!!
Když vás bodne tento hmyz, nejdříve se podívejte, jestli je v kůži zabodnuté žihadlo, pokud ano, vytáhněte ho a ihned naberte do ruky hlínu, zeminu, ta je všude kolem vás. Ránu zeminou potřete a člověk neoteče. Vím, že to je divné, ale v zemi – v hlíně je cosi ukrytého, nějaký protijed, co zabrání otoku a alergická reakce se nekoná.
Byla jsem s kamarádkou na chatě a ona má syna, který musí okamžitě po píchnutí bodavým hmyzem do nemocnice. Když ho bodla včela, přiskočila jsem k němu, vytáhla jsem mu žihadlo a hrábla do záhonu, nabrala jsem zeminu do své dlaně a začala jsem mu třít ránu po bodnutí. Kamarádka jen koukala a nevěřila svým očím.
Chlapec nikam jet nemusel, byli jsme na vesnici a bez auta. Ona říkala, že by se jinak udusil. Od té doby se nebojí se synem někam jezdit, myslím do přírody, zeminu má pokaždé vlastně kam vstoupí :)) I doma ji máme v květináčích :))
Maminky na vesnici byly za tuto moudrou radu velice vděčné, radu šíří dál … ten rok bylo totiž mnoho vos a včel, které často píchly jejich dítě.
Obdržela jsem mnoho poděkování za tuto radu. :)) Snad pomůže i vám všem.
- Útok na city
Malá holčička na obrázku má rakovinu mozku. Společnost AOL za každý odeslaný e-mail daruje 5 centů na její operaci.
Prosím, pomozte.
Nebezpečí hoaxu
Uvěří-li člověk hoaxu o včelím bodnutí, je prakticky jisté, že následkem může být něčí smrt. Tedy nejhorší možná varianta ze všech následků, jaký s sebou víra v hoax může nést.
Pokud uvěříte hoaxu mající za účel podvodné vylákání finanční hotovosti, nezbývá nic jiného, než se obrátit na policii a případ nahlásit. Je ale třeba počítat s tím, že praktiky podvodníků jsou velmi sofistikované a zaslané finanční prostředky odcházejí zpravidla do států, odkud je nelze i přes veškerou snahu policistů právně vymáhat.
V nejlepším případě dalším přeposláním nebo sdílením hoaxu můžete utržit šrám na pověsti před svými přáteli a dalšími uživateli, kteří se nad zprávou zamyslí a před dalším rozesláním ověří její věrohodnost.
Děti nejsou zvyklé informace získané z internetu ověřovat a často se stanou oběťmi hoaxů a také těmi, kteří následně hoax sami šíří.
Jak se hoaxu bránit?
Je to jednoduché. Není na místě ihned uvěřit všemu, co na internetu přečteme. Ověřit si informace z dalších zdrojů není tak složité.
Jakmile usoudíme, že jde o hoax, zprávě nevěnujeme pozornost, ihned ji smažeme nebo v e-mailové schránce označíme jako spam. Hoax dále nepřeposíláme a případné přílohy neotevíráme.
Nejrozšířenější hoaxy najdete v databázi Hoax.cz
Zdroj: https://www.internetembezpecne.cz/