Podvodník se vydával za policistu i bankéře. Žena naštěstí vše včas prokoukla
18.03.2025
Poškozená se ze strachu o své peníze vydala do banky své úspory vybrat a chtěla je předat pracovníkovi banky. Na poslední chvíli si ale naštěstí uvědomila, že tento postup je nestandardní a na lince 158 si ověřila, zda policista, který se jí představil konkrétním jménem skutečně na uvedeném oddělení pracuje, a dozvěděla se, že nikoliv.
Dozvěděla se také, že policista by jí tímto způsobem nekontaktoval a nepřepojoval jí na bankéře a už vůbec jí nenaváděl, aby vybrala peníze a předala je cizí osobě. Telefon pak poškozené ještě několikrát vyzváněl, ona telefony již nebrala a vydala se rovnou na obvodní oddělení v Benešově celou událost nahlásit.
Kriminalisté v celé věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu ve stádiu pokusu, kdy v případě odhalení pachatele hrozí až 5letý trest odnětí svobody.
Nenaleťte podvodníkům!
Pokud Vám zavolá policista nebo bankéř a snaží se Vás přesvědčit o tom, že je Váš účet ohrožen nebo že chce někdo zneužít Vašeho osobní údaje, kontaktujte telefonicky nebo osobně přímo Vaši banku a zjištěné informace si ověřte.
Pachatelé se vydávají i za pracovníky konkrétních bank, kde vůbec nemusíte mít zřízený bankovní účet – i do těchto institucí zavolejte, abyste si ověřili informaci, že Vám někdo od nich volal. Kontakty si sami vyhledejte z veřejně dostupných zdrojů. Skuteční policisté ani bankovní úředníci nikdy nepostupují tak, že by Vás telefonicky naváděli k vybrání peněz z Vašeho účtu a jejich vložení nebo zaslání jinam.
Policisté tímto způsobem nepostupují a po lidech při řešení takových případů nepožadují zpřístupnění do jejich mobilních telefonů ani do internetového bankovnictví.
Obraťte se vždy na policii a informujte, že Vás tímto způsobem někdo kontaktoval.
...