Kybergrooming
Kybergrooming lze vysvětlit jako psychickou manipulaci dítěte dospělým prostřednictvím moderních komunikačních technologií s cílem získat důvěru oběti, vylákat ji na osobní schůzku a zpravidla sexuálně zneužít.
Kybergrooming se nejčastěji vyskytuje v rámci instant messengerů (Facebook Messenger, Skype), sociálních sítí (Facebook, Twitter, Badoo), internetových seznamek (libimseti.cz) a různých blogovacích stránek.
Obětí kybergroomingu se může stát prakticky kdokoliv, zpravidla se ale jedná o dívky ve věku 11-17 let, často užívající informační a komunikační technologie, trpící nedostatkem sebedůvěry, pocitem osamění. Jsou otevřené manipulaci a neznalé rizik internetové komunikace.
Kybergroomer je zpravidla sexuální útočník využívající informační a komunikační technologie k prosazení svého cíle. Často se vydává za jinou osobu, než ve skutečnosti je, dle vybrané oběti. Pokud se snaží spřátelit se s 12 letou dívkou, vydává se za 14 letého chlapce. Významnou vlastností kybergroomera (není však pravidlem) je trpělivost – vydrží si s obětí psát i několik měsíců, jen aby pevně získal její důvěru.
Typický průběh kybergroomingu
- Vzbuzení důvěry a snaha izolovat oběť od okolí
- Podplácení dárky, penězi, budování přátelského vztahu
- Získání nebezpečných materiálů k případnému vydírání
- Emocionální závislost oběti na útočníkovi
- Osobní schůzka
- Sexuální obtěžování, zneužití
NAŠEL JSEM U SVÉHO DÍTĚTE ZÁVADOVOU KOMUNIKACI
Jak kybergroomingu předejít?
Předejít kybergroomingu můžou rodiče důslednou kontrolou činnosti svých dětí v internetovém prostředí. V tomto případě je třeba odložit předsudky o narušování soukromí svého dítěte a na celou věc nahlížet tak, jako by bylo dítě hlídáno v hustém silničním provozu – zde by každý rodič své dítě držel pevně za ruku a raději vodil – v internetovém provozu by to mělo být obdobné.
Některé děti necítí zábrany k tomu jít na schůzku s neznámou osobou, kterou si domluvili přes internet.
Zdroj: https://www.internetembezpecne.cz/internetem-bezpecne/rizika-online-komunikace/kybergrooming/
Oběti:
- Děti ve věku 11 - 17 let
- Častější dívky
- Děti s nízkou sebeúctou, sebedůvěrou
- Děti s emocionálními problémy, oběti v nouzi
- Děti naivní a přehnaně důvěřivé
- Adolescenti/teenageři
Útočníci
- Heterogenní skupina ( různé IQ, postavení?)
- Oběť predátora zná a je na něm závislá (známý rodiny)
- Osoby již trestané i netrestané
- Osoby s patologickým zájmem o děti
- Osoby, které neumí komunikovat s dospělými
- Sítě predátorů často shromažďují osobní profily oběti do databází, které pak využívají ostatní členové sítě
Etapy manipulace
- Příprava na kontakt - (vytvoření falešné identity, vzbuzení důvěry, podání např. inzerátu apod. )
- Falešná identita - falešné jméno, příjmení, věk, fotografie(manipulátoři jsou většinou starší?, identita útočníka může existovat v několika základních formách) statickou identitu ? útočník vytvoří jednu falešnou identitu, prostřednictvím které oslovuje oběti ? např. Facebook.
- Dynamickou identitu si svou identitu upravuje podle potřeby, může vystupovat pod několika přezdívkami, přizpůsobuje věk, pohlaví, údaje o sobě dle potřeby, komunikuje s více oběťmi- když oběť zaznamená rozpory v údajích , může se jednat o kybergroomerem.
- Pod falešnou autoritou někteří útočníci vystupují pod jménem firem, jako jednatelé, užívají autority ?firmy ? (inzerát: Ahoj kamarádi, máte rádi počítače? Rádi brouzdáte po internetu? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte atraktivní ceny. Stačí, když nám zašlete jméno, příjmení - budete brzo vylosování, čeká vás výhra, když vyplníte náš dotazník apod.
- Kontakt s obětí, navázání a prohlubování vztahu
- Mirroring - efekt zrcadlení se odráží v chování predátora, aby prolomil zábrany, chová se jako zrcadlový obraz ? oběť je osamělá, ?on? také, oběť se necítí dobře, ani ?on? se necítí dobře, společné zájmy, názory apod.
Kybergroomer (predátor) má snahu získat co nejvíce osobních informací o oběti, profiluje oběť na základě získaných informací od samé oběti nebo z internetu pomocí vyhledavačů . - Vábení a uplácení oběti má podobu podplácení dárky či službami jako jsou peníze, mobilní telefon a kredit, drahé hračky, drahé oblečení, počítačové hry a technika , (mp3?) apod.
- Snižování zábran dětí a mládeže zaváděním sexuálního obsahu do konverzace, nevinné povídání o lidské sexualitě, sexuálním životě rodičů se snaží kybergroomer často vede k získání intimních fotografií nebo jiného diskriminujících materiálu, který může vést ke zneužití a vydírání.
- Snahy o izolaci oběti od okolí se projevují často v navázání a prohlubování vztahu , budování kamarádského vztahu za využití verbálních projevů typu : rodiče ti nerozumí, já ano, mně se můžeš svěřit se svými problémy? neříkej o tom ostatním dětem, žárlily by? neříkej o tom mamince...kdybys jí to řekl/a, nenáviděla by tě?
- Příprava na osobní schůzku
- Může být provázena vyhrožováním nebo vydíráním oběti, neboť má možná útočník diskriminující materiály
Útočník může využít techniku překovávání věkového rozdílu mezi útočníkem a obětí, neboť se své oběti představoval pod falešnou identitou (např. (útočník , který se vydával za nezletilého pak usiluje o schůzku, na kterou ?přijde jeho bratr? , jemu otec zakázal internet, bude za něj komunikovat starší bratr nebo starší kamarád) - Vyhrožování a vydírání oběti směřuje k osobní schůzce, pokračující manipulaci až po útok na oběť.
- Osobní kontakt
- Osobní schůzka je ústředním cílem snah kybergoomera a logickým zakončením předcházejících etap, směřuje k útoku na oběť, případné sexuální obtěžování nebo zneužití dítěte, může následovat pokračující patologická manipulace oběti ?pokračující manipulace ? první schůzka může být nevinná (útočník si ověřuje informace o oběti, může prohloubit vztah k oběti dalším dárkem?)
- Vyhrožováním a vydíráním oběti (v případě, že má útočník dostatek intimních informací o oběti) se může kybergroomer pokoušet o další setkání ,pokud je odmítnut, vyhrožuje zveřejněním kompromitujících materiálů ?..)
- K útoku na oběť může dojít až po několika schůzkách, pokud má útočník dostatek účinných nástrojů pro manipulaci, může donutit oběť k opakovaným schůzkám.
Charakteristické chování cyber groomera
- Cyber groomer je neobyčejně trpělivý
- komunikuje se svou obětí i několik měsíců, někdy i přes rok, než se odhodlá zjednat si schůzku ve skutečném světě
- tváří se neobyčejně přátelsky
- enormně se zajímá o rozvíjení vzájemného vztahu s vámi
- bude chtít váš vztah udržet z větší části, pokud ne celý, v tajnosti
- bude hovořit o láskyplném vztahu
- bude hovořit o tom, že tento vztah bude pokračovat, jakmile se v reálném světě potkáte
- často se bude v konverzaci s vámi bavit o významu skutečné lásky
- do konverzace vkládá i témata sexuální povahy
- často žádá o fotografie
- vyžaduje cyber sex s použitím web kamery (vazba na dětskou pornografii) apod.
Jak se bránit před cyber groomingem ? Ne všechny virtuální přátelství končí šťastně!
- Chraňte si své soukromí i na internetu
- Přemýšlejte o online přátelích --------- znáte všechny?
- Nenechte se oklamat sliby virtuálních útočníků (mohou lhát)
- Všímejte si nesrovnalostí v komunikaci s kyberútočníkem
- Uvědomte si, proč by někdo chtěl za každou cenu udržet v tajnosti internetový vztah nebo obsah komunikace
- Vytyčte si osobní hranice s ohledem na sex
- Ve virtuálním prostředí nikomu nesdělujte osobní údaje
- Nikdy nechoďte na schůzku, aniž by o tom nevěděli rodiče
- Dejte si pozor na to, s kým se bavíte a o čem
Desatero obrany pro žáky
- Důkladně přemýšlejte o online přátelstvích a konkrétně o těch, která se zdají být až moc perfektní na to, aby byla opravdová.
- Vždy si ukládejte kopie vašich rozhovorů a znovu čtěte staré rozhovory, abyste mohli rozpoznat jakékoliv nesrovnalosti v příběhu, který vám váš online přítel vyprávěl, např. změnu svého věku nebo dalších údajů.
- Zvažte, proč po vás může někdo chtít, abyste udrželi vztah v tajnosti, nebo proč klade důraz a ptá se vás na otázky mimořádně osobního charakteru.
- Buďte zdrženliví, když se v konverzaci vyskytnou otázky sexuální povahy, a nebojte se říct NE cyber sexu.
- Nenechte se oklamat sliby naplňujícího, milujícího vztahu.
- Pamatujte si, že je vždy lepší neposkytovat své osobní informace lidem, které jste zrovna potkali v online prostředí, na chatu, při užívání ICQ, Skype apod.
- Online přátelství jsou nejlepší, když zůstanou online. Je naprosto v pořádku odmítnout osobní setkání tváří v tvář.
- Dobře si rozmyslete, jestli se necháte zlákat sliby a uvěříte tvrzením o úžasném vztahu a silném sexuálním opojení. Zvažte, zda nehledáte lásku na špatném místě.
- Sami si vytyčte své osobní hranice s ohledem na rozhovory o sexu a věřte svým rozhodnutím.
- Online přátelé by měli zůstat online přáteli.
Rady pro rodiče
- Komunikujte se svými dětmi o tom, co dělají na internetu děti když sedí doma u počítače, nemusí být vždy v bezpečí
- Počítač dítěte nechejte na veřejně dostupném místě pokoj, obývák
- Vysvětlete dětem, jaká rizika může internet představovat
- Nezakazujte dětem internet doma, může si najít jinou cestu, jak se k němu dostat u kamarádů, ve škole, přes mobilní telefon
- Netrestejte děti zákazem užití internetu, pokud se dostanou do problémů s kyberšikanou, kybergroominkem
- Počítetejte s tím, že groomer zná nejtajnější tajemství dítěte, dítě netuší, jak mocnou zbraň útočníkovi poskytlo
- V případech, kdy děti začnou lhát o tom, jak a s kým tráví svůj volný čas, přestanou se svěřovat se svými problémy, ověřte, zda svoji důvěru dávají komu a kdo to je , mnohdy děti důvěřují groomerovi, který se pro ně stává důvěrníkem a exkluzivním přítelem, byť neznámým.
- Kromě technickým možností (možnost nahlásit poteciální grooming pomocí speciálních služeb integrovaných do chatu) či hlídáním diskusních fór moderátory je nejlepší obranou prevence - informování dětí i dospělých o možném nebezpečí.
Kdo poradí ?
Pomoc online(Internet Helpline) / www.pomoconline.cz / +420 116111 / pomoc@linkabezpeci.cz
Policie ČR / www.policie.cz / 158
E-Bezpečí / www.e-bezpeci.cz / www.napisnam.cz
Úřad na ochranu osobních údajů / www.lioou.cz / +420 234 665 212
Bílý kruh bezpečí / www.bkb.cz / +420 257 317 110
Národní centrum bezpečnějšího internetu / www.saferinternet.cz
Podívej se na fotky nebo videa:
Co dělat pokud jsi obětí nebo svědkem šikany?Co dělat při setkání s trestnou činností?Drogy a jak je odmítnoutRizika hazardních herDospívání dítěte a jeho bezpečíOdchod z domovaBezpečí domaBezpečí mimo domov.
Stáhni si:
Osobní bezpečí - špatné chováníHra na záchranáře - čelenkyBěžná rizika - Spoj dvojice obrázkůBěžná rizika - Nebezpečné předměty?Běžná rizika - Pozor, při pádu se můžeš ošklivě poranit!Osobní bezpečí - špatné chováníOsobní bezpečí - Linka bezpečíOsobní bezpečí - Vystřihni a sestavBěžná rizika - Poznáš nebezpečné předměty?Běžná rizika - Rizikové chování dětí na zahraděBěžná rizika - Co by se mohlo stát?Běžná rizika - Dej pozor, ať se neřízneš!Běžná rizika - Nebezpečí číhá i doma!Osobní bezpečí - bezpečné městoBěžná rizika - Nebezpečné předměty?Běžná rizika - Nebezpečné předmětyOsobní bezpečí - Linka bezpečí 2Běžná rizika - Rizikové chování dětí venkuOsobní bezpečí - Kdo se chová špatně?
Může se hodit:
OSOBNÍ BEZPEČÍDětský hrnek "HASIČI"Nůž na bezpečnostní pásyDeskové hry - ZACHRAŇ SEPracovní sešit - OSOBNÍ BEZPEČÍTÍSŇOMATDeskové hry - BĚŽNÁ RIZIKADětská souprava ZÁCHRANÁŘI15 ks pr. sešitů - OSOBNÍ BEZPEČÍDětský hrnek "ZÁCHRANKA"Pracovní listy - Osobní bezpečíDeskové hry - OSOBNÍ BEZPEČÍBĚŽNÁ RIZIKAPracovní listy - Běžná rizikaHASÍCÍ SPREJ PYROCOOL ROZBÍJEČ SKLA A ŘEZAČ PÁSŮ S PÍŠŤALKOU HAMMERDětský hrnek "POLICIE"Osobní alarm Bodyguard 2Záchranářský kufříkPracovní sešit - BĚŽNÁ RIZIKAPolicie ČR: Bezpečně internetem a virtuálním světemPolicie ČR: PhishingPolicie ČR: Na sociální sítě bezpečně a ostražitě