Přepravujete domácí zvíře bezpečně?
Nejen řidiči, spolucestující a děti musí být v osobním automobilu bezpečně přepravovány. Řidič by měl přijmout všechna opatření, aby v případě jakékoli konfliktní situace nebo dopravní nehody nedošlo k jeho újmě, ale aby nedošlo k újmě na zdraví nebo životě u dalších osob, případně zvířat ve vozidle.
Víte, že:
-
volně pohybující se domácí mazlíček o hmotnosti zhruba 20kg bude v době dopravní nehody vržen vpřed silou odpovídající hmotnosti dvanácti silných mužů?
-
auto může být pro zvíře netypické prostředí?
-
může zvíře rozptylovat řidiče a případně ho vážně ohrožovat?
-
v případě dopravní nehody může napadnout nejen samotného pána, spolucestující, ale také další osoby jako jsou svědci nebo další poškození?
-
vystresované zvíře může být také zraněno nebo při případném útěku z vozidla může přijít k úrazu následně?
Naše rady se týkají především přepravy psů a koček. I když zákon v České republice přímo nenařizuje použití speciálního zádržného systému pro přepravu domácích zvířat, je nutné znát některé údaje a doporučení.
Abyste ochránili své čtyřnohé miláčky doporučujeme:
-
nepřepravujte zvířata na předním sedadle
-
pokud je to možné, zajistěte zvíře bezpečnostním pásem
-
zvíře by nemělo být umístěno na sedadle, kde je aktivovaný airbag
-
před delší cestou nebo před cestou na dovolenou je dobré zvíře uklidnit tím, že mu vezmete oblíbenou hračku, deku nebo něco, z čeho bude cítit svého pána
-
po konzultaci s veterinářem podat zvířeti uklidňující prostředek
Na přepravu psů nebo koček doporučujeme použít velkou přepravku umístěnou ve vozidle tak, aby v případě kolize nemohla ohrozit řidiče nebo spolucestující. Proto je dobré přepravku připevnit bezpečnostním pásem nebo umístit za sedadlem v prostoru nohou. Pro přepravu větších psů je ideální vozidlo combi, ve kterém je zvíře odděleno od posádky fyzickou zábranou ? máme na mysli mříž, síť apod. Pokud to není možné, doporučujeme speciální postroj pro psa, který je pak připevněn k zapnutému bezpečnostnímu pásu.