Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Obecné informace
Archiv > IB - Výstrahy, rady, informace > Mimořádné události > Obecné informace
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP
"Skutečná pohroma je, když nevíte co dělat"Co jsou to mimořádné události?EvakuaceEvakuační zavazadloHlavní zásady pro opuštění bytuJaké jsou dopady mimořádných událostí?Obecná pravidla a zásady chování při vzniku mimořádné událostiPanika v krizové situaciProstředky individuální ochranyPříprava rodiny na krizové situaceStala se mimořádná událostTísňová voláníVarování před nebezpečím

Varování před nebezpečím

O tom, že hrozí nebo se stala nějaká mimořádná událost, se dozvíte následujícími způsoby:

  • sirénou,
  • sdělovacími prostředky (televize, rádio, internet, noviny),
  • místním rozhlasem,
  • mobilním varováním tlampačem.

Sirény a jejich význam

Všeobecná výstraha

Vznikne-li mimořádná událost nebo hrozí-li vznik takového nebezpečí, zní siréna kolísavým tónem 140 sekund. Může znít i třikrát za sebou s přestávkou tří minut. Tomuto signálu se říká  „Všeobecná výstraha“.

ukázka

Požární poplach

Siréna také vyhlašuje  požární poplach hasičům. V takovém případě zní přerušovaně po dobu jedné minuty. Zvuk této sirény Vás nevaruje, pouze svolává hasiče. Bezprostředně se Vás netýká.

ukázka

Zkouška sirén

Signalizuje zkoušku, zda siréna funguje. Děje se tak každou první středu v měsíci ve 12.00 hodin na území celé republiky. Siréna zní 140 sekund nepřerušovaným tónem.

ukázka

V některých městech může varovný tón sirén doprovázet i mluvené slovo. To nám přesně poví, co se právě děje a co máme dělat. Kde nejsou tyto mluvící sirény, dozvíte se stejné informace z rádia, místního rozhlasu nebo z televize. Těmto informacím se říká tísňové informace.

Jak tedy postupovat, když uslyšíte varovný signál a nebudete vědět co se stalo a co máte dělat (děti)? Pokud uslyšíte varovný signál doma nebo ve škole, chovejte se podle pokynů dospělých.

Pokud budete sami:

  1. okamžitě se schovejte do jakékoliv nejbližší budovy (např. do obchodního domu, na úřad, do knihovny, školy nebo do panelového domu);
  2. jste-li v budově, neodcházejte z ní, pokud jste doma sami, bez rodičů, zavřete okna a dveře a utěsněte je (mohlo dojít k úniku nebezpečné látky do ovzduší);
  3. zapněte rádio nebo televizi, kde se dozvíte více informací, co se právě děje;
  4. snažte se dát o sobě vědět nějakému dospělému (rodičům nebo příbuzným, sousedům);
  5. nepanikařte;
  6. zbytečně netelefonujte;
  7. poslouchejte, co hlásí policie, hasiči nebo místní rozhlas;
  8. pomáhejte ostatním, pokud to jde.

POZOR!!! Při povodni naopak ohrožené místo co nejrychleji opusťte a snažte se vyhledat bezpečné místo, třeba někde na nejbližším kopci.

SDĚLOVACÍ PROSTŘEDKY

Na mimořádnou událost nebo blížící se nebezpečí vás také upozorní sdělovací prostředky - televize, rádio, místní rozhlas. Ty jsou povinny poskytnout tísňové informace přednostně.

Některé mimořádné události je možné předvídat už ale déle dopředu. Sledujte proto aktuální dění kolem sebe. Například když dlouho prší, dozvíte se v tisku, televizi, v rádiu nebo na internetu, že hrozí povodně a kde hrozí. Ve sdělovacích prostředcích se dozvíte, že na horách hrozí laviny, nebo že se blíží bouřky a vichřice. Proto je důležité pravidelně sledovat předpověď počasí a zpravodajství. Zvláště tehdy, jestliže se chystáte do přírody nebo na hory.

Naši partneři