Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

POŽÁRY
POŽÁRY
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Prevence požárů

JAK ZABRÁNIT VZNIKU POŽÁRU

Připravte se na možnost, že ve vašem blízkém okolí vypukne požár. Osvojte si znalosti, které vám mohou pomoci zachránit sebe i ostatní.

Nezapomeňte vždy zavolat tísňovou linku 112 nebo 150 - hasiče. Je třeba vědět:

 

Několik rad, jak zabránit vzniku požáru:



POŽÁR V DOMÁCNOSTI

I v bezpečí domova nás může zastihnout oheň a napáchat nemalé škody na majetku ale často i na lidských životech.

 

Vzplanutí tuku nebo oleje v pánvi je častou příčinou požáru, zejména když lidé začnou panikařit. Zapamatujte si, že nikdy nesmíme hořící pánev hasit vodou nebo ji dávat pod tekoucí vodu. Rozstříknutý tuk může způsobit těžké popáleniny. 

 

Každá kapka vody ponořená do vařícího tuku zvětší svůj objem 1 700x, to znamená, že exploduje a hořící tuk rozstříkne do prostoru. Přitom dalšímu hoření a tedy i rozšíření požáru lze zabránit jednoduše, přikrytím pánve nebo jiné nádoby pokličkou, čímž zamezíme přísunu kyslíku a tím i hoření.

 

 

V současné době je velice rozšířené používání svíček nebo krbů, což je otevřený oheň. Tady platí zásada, že nikdy nenecháváme zapálené svíčky ani hořící krb bez dozoru. Svíčky vždy umisťujeme na pevný nehořlavý podklad a zabezpečíme je proti zvrhnutí, v dostatečné vzdálenosti od věcí a předmětů, které by se mohly lehce vznítit, například záclony, vánoční stromeček, adventní věnec…


PREVENCE VZNIKU POŽÁRU DOMA

1) Nezahrávejte si s ohněm ani s rachejtlemi, dělobuchy nebo jinými nebezpečnými předměty

2) Opatrně zacházejte s elektrickými spotřebiči, dodržujte bezpečnostní pokyny.

3) V kuchyni buďte vždy obezřetní. To platí dvojnásob, jestliže se v kuchyni zrovna vaří. Mějte neustále pod dohledem plynový i elektrický sporák, na sporák nikdy nepokládejte věci, které tam nepatří

4) Buďte opatrní na stolní lampičky – nedávejte do jejich blízkosti žádné předměty a ani je ničím nezakrývejte. Mohly by způsobit požár. Také dávejte pozor, aby se nepřevrhly. Do lampičky se stínidlem nikdy nedávejte žárovku silnější než je předepsaná. Při svícení se pak uvolňuje větší množství tepla, než na jaké je lampička konstruována a to může způsobit zapálení stínidla. 

5) Nepokládejte žádné věci ani oblečení na elektrické přímotopy nebo do jejich blízkosti. Mohly by se vznítit a způsobit požár.

6) Při odchodu z bytu všechny elektrické i plynové spotřebiče zkontrolujte, zdali nezůstaly zapnuté.

7) Nenechávejte nikdy bez dozoru otevřený oheň jako jsou svíčky nebo otevřený krb. Vždy je před odchodem z domu uhaste.

8) Nepodceňujte symboly, kterými bývají označeny nebezpečné látky a zbytečně s nimi nemanipulujte, raději se jim vyhněte. Bývají označeny těmito symboly:

/značky: látky jedovaté, dráždivé, hořlavé, výbušné, žíravé/

9) Důležitým pomocníkem v domácnosti může být hlásič požáru. Hlásič požáru je malé, ale velmi užitečné zařízení, které začne houkat, jakmile se v jeho blízkosti objeví kouř. Tím nás může včas upozornit na vznikající požár, zejména pokud je noc a my spíme.

 

Snažte se, aby byl pro vás oheň vždy dobrým sluhou a nikdy ne zlým pánem!!!



LESNÍ POŽÁR

Požáry v přírodě a zejména lesní požáry způsobují po celém světě ohromné škody a mnohdy mají katastrofické dopady na životy a zdraví lidí, živočichů a zvěře, na přírodu i na majetek. 

Jenže lidé jsou často nezodpovědní a nedbají pokynů. 

Vůbec si neuvědomují, jakou mohou způsobit katastrofu. Les, který je v období sucha vyprahlý, může zapálit i malá jiskřička. Jestliže ještě fouká vítr, určitě si vůbec nedokážete představit, jakou rychlostí se tento požár lesem šíří. Mnohdy ani nestačí utíkat zvěř, natož člověk. 


Z koruny na korunu stromů se přenášejí plameny, které vás můžou v lese i obklíčit. Tyto plameny doslova přeskakují z větve na větev. Hořící větve odlétají až stovky metrů daleko od stromu, tak se může stát, že vás požár doslova obklíčí. V jehličnatém lese se požár navíc může nepozorovaně šířit i hořením zetlelého jehličí na zemi nebo i několik centimetrů pod povrchem. 

Je tedy velmi nebezpečné si v lese hrát se zápalkami, kouřit nebo rozdělávat jakýkoliv oheň. Zvláště v období letního sucha můžete způsobit velkou katastrofu!!!


PREVENCE VZNIKU POŽÁRU VENKU

1) Oheň rozdělávejte pouze na místech k tomu určených a vždy pod dozorem dospělého.

2) Nikdy nerozdělávejte oheň při dlouhodobém suchu a na místě, kde by mohl vzniknout požár (suchá tráva v okolí apod.).

3) Oheň nikdy nerozdělávejte v lese nebo v jeho blízkosti.

4) Nerozdělávejte jej ani pod větvemi stromů.

5) Ohniště vždy ohraničte kameny.

6) Nerozdělávejte oheň nikdy pomocí benzínu a jiných hořlavých látek.

7) Do ohně přikládejte jen takové dřevo nebo větve, které ohniště nepřesahují.

8) Nevhazujte do ohně hořlavé látky.

9) Oheň nikdy nenechávejte bez dozoru. 

10) Kolem ohniště nikdy neběhejte a nepřeskakujte ho! Mohli byste uklouznout a spadnout do něj nebo někoho do ohniště strčit

11) Oheň vždy dobře uhaste a přesvědčte se při odchodu, že nedoutná.

12) Pokud by se oheň dostal mimo ohraničené místo, okamžitě se ho snažte uhasit - lopatou, pískem, vodou, mokrými větvemi, mokrým oblečením a podobně.

13) V létě se také často griluje. Sami to nikdy nezkoušejte. Vždy přenechejte obsluhu dospělým a ke grilu se přibližujte se zvýšenou opatrností. I dospělí by si měli dávat velký pozor, zda se v blízkosti grilu nevyskytují nějaké hořlavé materiály. Často vyskočí z ohniště grilu kousek žhavého dřeva, který může způsobit požár.

 


POŽÁR AUTOMOBILU

Velmi časté a specifické jsou požáry automobilů. 

Vzhledem k velkému množství hořlavých látek v autech jako je benzin nebo nafta, mazací oleje, brzdová kapalina a další, může dojít i k výbuchu. Auta mohou začít hořet při jízdě, při dopravní nehodě i na parkovišti.

 

Začne-li se kouřit za jízdy z motorového prostoru, je třeba zastavit, vyndat klíče ze zapalování a rychle auto opustit. Poté ihned zavoláme hasiče na čísle 150 nebo 112. K autu se již raději nepřibližujeme.

 

Pokud se dospělí pokusí začínající požár uhasit, je potřeba postupovat velmi opatrně. Kapota se musí otevírat pomalu, jinak by nastal takzvaný komínový efekt a plameny by z auta šlehaly do výšky. Při použití hasícího přístroje je potřeba hasit pouze přes mezeru mírně otevřené kapoty.



Snažte se, aby byl pro vás oheň vždy dobrým sluhou a nikdy ne zlým pánem!!!



Podívej se na fotky nebo videa:

Příčiny požárůPOŽÁRY V DOMÁCNOSTECHEvakuace budovCharakteristiky látekNejvětší rizika požárůHasicí přístrojeJak postupovat při požáru.Požáry v domácnostech - POŽÁRNÍ HLÁSIČEOhňový trojúhelníkPožáry v domácnostech - ELEKTRICKÉ PŘÍMOTOPYPožáry v domácnostech - POTRAVINY NA PLOTNĚPožáry v domácnostech - KOMÍNO ohni všeobecně.Požáry v domácnostiPožáry v domácnostech - ELEKTRICKÉ SPOTŘEBIČEPožáry v domácnostech - KOUŘPožáry v domácnostech - HASICÍ PŘÍSTROJEPožáry v domácnostech - GARÁŽE A DÍLNYHořlavost látekZákladní pojmy související s požáry.

Stáhni si:

Požáry - OheňPožáry - pexesoPožáry - Jakým způsobem přivolat pomoc ?Hasičské myši učí dětiPožáry - Čísla tísňových linekPožáry - Na jaké čísla zavolat ?Požáry - Tísňové voláníPožáry - ZáchranářiPožáry - Co dělat ?Požáry - nebezpečné předmětyPožáry - Kdy může dojít k požáru?Požáry - OheňPožáry - Oheň v příroděPožáry - nebezpečné chováníPožáry - Jak správně rozdělat oheň ?Požáry - LékarničkaPožáry - Záchranáři a jejich vozidlaPožáry - správné chováníPožáry - PexesoPožáry - sestav příběh

Může se hodit:

Dětská souprava ZÁCHRANÁŘINůž na bezpečnostní pásyDeskové hry - ZACHRAŇ SEPOŽÁRY I.PRÁŠKOVÝ HASÍCÍ PŘÍSTROJ P1B/ETSMalý záchranář společenská hra na bateriePracovní listy - Požáry I.Dětský hrnek "HASIČI"Požární hlásič úniku plynu GASman3Dětský hrnek "ZÁCHRANKA"Požární hlásič Fireman5Záchranářský kufříkROZBÍJEČ SKLA A ŘEZAČ PÁSŮ S PÍŠŤALKOU HAMMERDeskové hry - POŽÁRY_2Požární hlásič úniku plynu GASman4Požární hlásič Fireman4Deskové hry - POŽÁRYDětský hrnek "POLICIE"

Související články:

Prevence vzniku požárů DOMA

Jak předejít požáru u nás doma ?Zjistit více

Prevence vzniku požárů VENKU

Jak předejít požáru venku ?Zjistit více

Lesní požáry

Požár v lese může být velice nebezpečný.Zjistit více

Požáry automobilů

Jak se zachovat při vzniku požáru při nehodě, nebo poruše ?Zjistit více

Rizika topné sezóny

Už jste si nechali zkontrolovat svůj komín či topidlo?Zjistit více

Skutečně se stalo:

Škoda po požáru pekáren v Berouně byla odhadnuta na 100 milionů korun

Událost byla ohlášena na tísňovou linku 150 v neděli 13. října v 17:47 hodin. Operační důstojník k události v ulici Na Ostrově v Berouně vyslal jednotky z…Zjistit více

Muž v Ostravě zapálil kontejnery a poté sledoval práci hasičů. Policistům řekl, že požáry zakládal ze vzteku

V polovině června letošního roku, kolem druhé hodiny ranní, policisté ve spolupráci s hasiči vyjížděli k požáru dvou kusů plastových kontejnerů na směsný…Zjistit více

Požár haly v Ostravě prověřují policisté jako obecné ohrožení z nedbalosti

Dne 14. srpna 2024, okolo deváté hodiny ranní, došlo k požáru haly ve Vítkovicích. Podle zjištěných informací měla extérní firma v hale kovárny bývalého objektu…Zjistit více

Požárem vlakové soupravy na Českolipsku se zabývají kriminalisté

V pondělí 12. srpna, v dopoledních hodinách, projížděla vlaková souprava od železniční zastávky Zákupy do zastávky Zákupy Božíkov (na trase Ústí nad Labem -…Zjistit více

Výbuch v Lovosicích prověřují kriminalisté pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

V pondělí před třiadvacátou hodinou jsme přijali oznámení o explozi v areálu firmy v Lovosicích.Zjistit více

Policie zveřejnila video ze zásahu u požáru v pražských Strašnicích. Při události bylo zraněno 14 lidí

Požár v pražských Strašnicích zpozorovali jako první policisté z pohotovostní motorizované jednotky, kteří v tu chvíli projížděli kolem a okamžitě si na místo…Zjistit více

Kvůli požáru haly v pražském Braníku byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu. Na nebezpečný kouř upozorňovali obyvatele policisté pomocí zařízení LRAD

Praha se probouzela do pondělního rána, když se na tísňové lince pražských hasičů rozezněl krátce před 6. hodinou telefon.Zjistit více

Náročný zásah středočeských hasičů u požáru v kolínské teplárně

V pondělí 28. prosince deset minut před jedenáctou hodinou přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje oznámení o výbuchu v…Zjistit více

S požárem haly v Kralupech nad Vltavou bojovalo 25 jednotek hasičů

Informaci o požáru objektu v podniku na výrobu a distribuci potravin v jihozápadní části Kralup nad Vltavou v okrese Mělník přijalo Krajské operační a…Zjistit více

Naši partneři