-
Pozor na zacházení s plynovými spotřebiči! (např. přenosný propanbutanový vařič). Ty by neměly být vystaveny vysokým teplotám a nadměrným tlakům, jinak znamenají značné riziko.
-
Např. plynové zapalovače v autě vystaveném vysokým teplotám představují doslova časovanou bombu.
-
Plynové spotřebiče neumísťujte v blízkosti hořlavých látek a zdrojů hoření - nekuřte u nich!
-
Pokud plynový spotřebič nebo jiný přenosný vařič používáte ve volné přírodě, nesmíte ho ani na okamžik pustit z dozoru! - nebezpečí hrozí zejména při převržení nestabilního spotřebiče.
-
V živé paměti je případ českého spisovatele, který v Chile kvůli neopatrnosti při zacházení s plynovým vařičem zavinil požár národního parku.
-
Pozor dejte i na netěsnost tlakové láhve! Může dojít k unikání plynu a v uzavřených prostorách pak hrozí nebezpečí výbuchu! Případné netěsnosti tlakové nádoby (či jiného zařízení s propan-butanem) zjišťujte pouze pěnotvorným prostředkem popř. detektorem, nikdy ne otevřeným plamenem!
-
Nádoby s hořlavými plyny, tedy ani propanbutanové láhve, se nesmí skladovat v prostorách pod úrovní okolního terénu, kotelnách, garážích nebo společných prostorách bytových domů či ubytovacích zařízení - např. ložnici. Propan-butan je totiž těžší než vzduch, v případě jeho úniku se tak hromadí u země nebo v prohlubních, což zvyšuje riziko požáru nebo výbuchu. Lahve s plynem umísťujte ve snadno přístupných a větraných prostorách, zamezte ale přístupu dětí!
-
A pozor - nejen v zimě se můžete otrávit topidlem! Např. u karmy hrozí v létě při vysokých teplotách v případě nesprávného větrání otrava oxidem uhelnatým. Je potřeba si karmu alespoň jednou za rok nechat zkontrolovat a zajistit odvětrávání místnosti - např. otvorem ve dveřích.