Znásilnění
§ 241 Znásilnění
(1) Kdo násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí donutí jiného k souloži nebo k jinému obdobnému pohlavnímu styku nebo kdo k takovému činu zneužije bezbrannosti jiného, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.
(2) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na osobě mladší než osmnáct let.
(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, nebo
b) spáchá-li takový čin na osobě mladší než patnáct let.
(4) Odnětím svobody na deset až patnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.
Trestní zákon, Část druhá, Hlava osmá, Oddíl druhý
Znásilnění je jakákoli sexuální aktivita uskutečněná proti vůli oběti. Přestože je znásilnění trestným činem, je stále považováno za společenské stigma pro oběť a její rodinu. Oběť je často mnohem více obviňována než útočník. Strach a stud oběti společně s nedůvěrou různých institucí často vedou k tomu, že znásilnění zůstává neoznámeno.
Statistika
Začátkem sedmdesátých let byl proveden průzkum ve Spojených státech ( National Organization for Women ) a ze statistiky vychází, že více jak polovina znásilněných žen znala útočníka. Ženské organizace tvrdí, že se tyto statistiky nemění podle rasy, vyznání, třídní či národní příslušnosti, a není proto důvod domnívat se, že jsou čísla v České republice dramaticky jiná. Znamená to, že se útočníci cítí velice bezpečně... Bohužel, pořád vládne mnoho pověr a předsudků, které znesnadňují boj proti tomuto zločinu.
Jak se chovat při znásilnění
Jak se bránit ?
První kontakt s pachatelem nemusí mít útočný charakter ( pachatelův dotaz kolik je hodin, jak se dostane ke kinu, aj. ). Je to test vaší přístupnosti, vaše rázná a jasná odpověď může útočníka zastrašit. Pachatelé znásilnění hledají oběť pasivní a nejistou. Pokud se pohybujete rychle a jasně si jdete za svým cílem, pachatel nemá o vás takový zájem.
Jaké taktiky můžete použít ?
Musíte v dané situaci zvážit svoje schopnosti a možnosti. Jestliže slovní a pasivní obrana selže, stále stojí za to pokusit se o aktivní obranu. Každý z níže uvedených způsobů obrany může být efektivní v závislosti na situaci, ve které jej použijete.
Mluvte – pokuste se navázat slovní kontakt, tím se pro útočníka stanete konkrétní osobou a jeho zájem může ochabnout. Mluvte na něj pomalu a klidně, nevyčítejte, nekřičte. Snažte se tvářit chápavě, vcítit se do útočníka a mírnit jeho agresi. Tato taktika od vás vyžaduje pohotovost a sebezapření, může mít překvapivě dobré výsledky.
Pasivní odpor – spočívá v překvapivém chování. Například můžete předstírat nevolnost, začít kulhat, zavolat na fiktivní osobu, která se opozdila, nebo můžete říct, že máte pohlavní nemoc či že jste těhotná. Pachatel se může zaleknout a od svého úmyslu upustit úplně. Nebo získáte čas na rozmyšlenou a můžete zhodnotit svou situaci a možnosti.
Běh – začít běžet je dobrá taktika pokud víte kam běžíte a jste si jistá, že tam doběhnete. Jestli chodíte pravidelně nějakou trasu, kde vám hrozí přepadení, promyslete si únikovou cestu.
Křik – křičte jen v případě, že vás to neohrozí ještě víc. Násilníka tato vaše reakce může zastrašit, ale také v něm zvýšit jeho agresivitu a může vás začít škrtit. Křičte jen, když si myslíte, že vás někdo uslyší. Místo „ pomoc“ je lepší křičet „hoří“, to přiláká zvědavce a přitom je předem nevystraší.
Aktivní obrana – pokuste se o ni jen, když útočník je sám a nemá zbraň. Musíte si být jistá, že to zvládnete psychicky. Do útoku musíte jít s plným odhodláním se bránit a útočníkovi způsobit velkou bolest a zranění. Nesmíte se bát ho pořádně praštit, jinak praští on vás a nebude vás vůbec šetřit. Útočte na bolestivá místa jako jsou oči, nos, genitálie – pokuste se ho přechodně zneškodnit. Aktivní obranu není vždy dobré použít, protože zvyšuje nebezpečí, zvlášť když má oběť psychické zábrany.
Znásilnění je trestní čin, i když na sobě nebudete mít ani škrábnutí. Za znásilnění může vždycky násilník. Nemějte výčitky a pocit viny.
Jestli si myslíte, že jste schopná aktivní obrany, pak vám doporučujeme navštěvovat kurzy sebeobrany či bojového sportu.
Zbraně – existuje mnoho předmětů, které se dají použít jako zbraň – hřeben, klíče, spona do vlasů. Některé ženy nosí slzný plyn nebo paralyzér. S těmito předměty ( zbraněmi ) se musíte naučit s jistotou zacházet, protože jinak se může stát, že pachatel vaši zbraň použije proti vám.
Vy – Pokud si myslíte, že váš život je v ohrožení použijte všech dostupných prostředků k jeho záchraně – křičte, bijte se, kousejte, utíkejte, použijte cokoliv jako zbraň....
Jak se chovat po znásilnění
Velice důležité je jak se zachováte po znásilnění.
Násilník většinou není spokojený s jedním činem, ale bude v tom pokračovat. Je velice důležité, abyste tento TRESTNÝ ČIN oznámila a tím pomohla kriminalistům pachatele chytit. Stydlivost a předsudky v tomto případě nejsou na místě. Vy jste OBĚŤ, vám bylo ublíženo. Policie má pro tyto případy specialisty a poskytne vám psychologickou (postraumatickou) pomoc.
Co dělat těsně po činu?
- v první řadě zavolejte policii, jestli toho nejste schopná požádejte někoho jiného ze svého okolí
nekoupejte se ani nesprchujte, znemožnilo byt to identifikaci pachatele
neměla by jste se ani převlékat, ale postačí, když šaty předáte v igelitovém sáčku tak jak jsou vyšetřovateli, nesmíte je vyprat
pokud půjdete na policii v původních šatech, vemte si s sebou náhradní oblečení (vč. spodního prádla)
neuklízejte a neupravujte místo činu, nic nevyhazujte
neošetřujte si škrábance, ani si nemyjte ruce (kůže za nehty) a jiné zbytky ze znásilnění
Oběť bývá často jediný svědek znásilnění, proto je důležité si zapamatovat co nejvíce o násilníkovi. Snažte se co nejdříve sepsat co si pamatujete, stačí na kousek papírku.
Policii nejvíce zajímá ?
- typ automobilu, barva, poznávací značka i její část
rasa útočníka, barva pleti, očí a vlasů
přibližný věk, výška a váha
oblečení
délka vlasů a sestřih, případné vousy a jejich úprava
zvláštní znamení : jizvy, tetování, piercing, šperky...
nezvyklý zápach, styl řeči, vůně, přízvuk, nářečí, vada řeči...
jakýkoliv předmět, který pachatel na místě zanechal
Nenechávejte si nic pro sebe !
Vyhledejte lékařské ošetření.
Nejlepší je kontaktovat svého lékaře, který vás přijme přednostně. A když to není možné tak navštivte úrazové oddělení nejbližší nemocnice. Je nutné udělat vyšetření biologických stop a spermatu, které na vašem těle mohl zanechat pachatel. Lékař vám ošetří vzniklá zranění a posoudí je do zprávy. Provede opatření proti nežádoucímu otěhotnění a snížení rizika pohlavně přenosných chorob.
Podpora znásilněným
Největší pomocí je trpělivost a naslouchání. Nenuťte nikoho o prožitém zážitku mluvit, nechte ho ať mluví sám a řekne vám jen to co sám chce. Můžete pomoci ve vyhledávání odborné pomoci ( psychologické poradny či krizová centra ).
věřte mu!
neobviňujte oběť a nehledejte chybu v něm
buďte trpěliví, poskytněte podporu k překonání krize a k možnosti dát se psychicky do pořádku
pomozte mu překonat zažité pověry a předsudky :
Ona si o to vlastně říkala...
Slušné ženě se to nemůže stát..
Nezůstávejte doma, zvláště ne krátce poté, co jste oznámila případ na policii. Domluvte se s kamarádkou nebo někým blízkým, aby vám dělal společnost. Je dobré, aby s vámi šel někdo i k doktorovi a na policii. Nebuďte sama krátce po znásilnění, jestli není možné, aby vás někdo navštívil, navštivte své přátele sama. Může se stát, že po latentním období zdánlivého klidu a vyrovnání se se situací pocítíte úzkost, neklid nebo depresivní příznaky. Jde zcela o normální reakci a je na místě vyhledat odbornou pomoc.
Buďte aktivní :
Dobrým způsobem jak se vypořádat s prožitým traumatem je se zapojit do boje proti násilným trestným činům a pomáhat ostatním obětem.