Ochrana svého domova
Domov by měl být pro každého z nás místem, kam se rádi vracíme, kde se cítíme v bezpečí, kde je nám dobře. Záleží však pouze na vás samotných, jak bezpečný domov si zajistíte. Pamatujte, že nikdo cizí nemá právo bez vašeho svolení vstupovat do vašeho obydlí. Není vaší povinností reagovat na nevítané hosty za dveřmi. Pečlivě chraňte svou bezpečnost, své soukromí a střežte svůj majetek. Řiďte se heslem: „Můj dům, můj hrad“.
Jednejte a chovejte se podle následujících doporučení:
- Na dveře si umístěte jmenovku v množném čísle i v případě, že bydlíte sami.
- Zamykejte vstupní dveře bytu či domu jdete-li pryč, ale i když jste doma. Je to základ vašeho bezpečí.
- Zazvoní-li někdo u vašeho bytu, nikdy neotvírejte automaticky, aniž se přesvědčíte, kdo za nimi stojí. Podívejte se dveřním kukátkem, používejte bezpečnostní řetízek. Dobrým řešením jsou domácí videotelefony.
- Do bytu nepouštějte nikoho cizího!! Pachatelé dokážou využít jakékoliv záminky k tomu, aby vás zmátli a získali vaši důvěru. Dejte si vždy pozor, ať se vinou své dobrosrdečnosti a důvěřivosti nestanete obětí útoků podvodníků a zločinců.
- V případě, že se u vašich dveří objeví pracovník jakékoliv instituce (měření tepla, plynu, apod.), bývá dopředu ohlášen. Vždy si vyžádejte služební průkaz a pro jistotu si údaje ověřte u zaměstnavatele.
- S cizími lidmi se bavte pouze přes pootevřené dveře, jištěné bezpečnostním řetízkem. I na první pohled sympatická osoba nemusí mít dobré úmysly. Jestliže člověk za dveřmi nebudí vaši důvěru, jeho pokusy o navázání kontaktu ignorujte.
- V případě, kdy si nedokážete s nezvaným návštěvníkem poradit sami, neváhejte kontaktovat policisty na tísňové lince 155 nebo strážníky na tísňové lince 156.
- Nepřechovávejte doma větší finanční hotovost, nezveřejňujte své majetkové poměry.
- Nesvěřujte klíče od bytu cizí osobě, nenechávejte byt (dům) volně přístupný. Při ztrátě klíčů okamžitě vyměňte zámky.
- Buďte opatrní a do bytu dovolte vstoupit pouze lidem, které znáte a kterým důvěřujete. Věřte, že opatrnosti není nikdy dost!
Mechanické zabezpečení dveří
Největší počet trestných činů je stále zjišťován v oblasti majetkové kriminality. Zejména jde o krádeže vloupáním do bytů, rodinných domků a do rekreačních objektů. Tento druh kriminality bezprostředně ovlivňuje pocit bezpečí občanů.
Proto několik účinných rad, jak si nejlépe ochránit svůj majetek!
Nejčastěji napadaný objekt - byt, ať už je kdekoli, je základem vašeho rodinného zázemí. Trávíme v něm většinu volného času a mnohdy zde máte uložený veškerý svůj majetek. Mylná je představa některých z vás, že vám případný zloděj nemá co ukrást, neboť máte jen běžné zařízení bytu a osobní předměty. Tímto málo zodpovědným přístupem k ochraně svého majetku se dopouštíte veliké chyby. I starší věci, které máte v domácnosti mají pro některé zloděje cenu. Ne všichni zloději se zaměřují jen na špičkové výrobky a předměty.
Vykradení bytu je pro každého postiženého šokem. Mimo ukradených běžných věcí (spotřební elektronika) vám většinou nenávratně zmizí i předměty, ke kterým máte intimní vztah (rodinné šperky, fotografie, listiny atd.).
Ke krádežím vloupáním dochází nejčastěji v rozmezí deváté až čtrnácté hodiny a dále především o víkendech. Ze statistik, sestavených podle způsobů vniknutí do objektů vyplývá, že pachatelé vnikají do objektů zejména:
- dveřmi (asi 48 %)
- hlavními dveřmi (asi 33 %)
- dveřmi z chodby (asi 9 %)
- zadními dveřmi (asi 6 %)
- okny (asi 37 %)
Pachatelé dále nejčastěji překonávají mříže, okenice, plot, dveře z balkonu, stěny, podlahy, strop, sklep a další stavební části objektů.
Jak ochránit dveře mechanickými zábrannými prostředky?
Vchodové dveře všech objektů a dveře jejich jednotlivých bytů, kanceláří a provozoven jsou nejslabším místem, kudy zloděj většinou útočí. Zabezpečení vstupních dveří se tedy netýká jen bytů, ale i rodinných domků, vilek, garáží, rekreačních objektů, skladů, apod. Nezapomeňte, že nezabezpečené (často zcela otevřené) vstupní dveře panelového domu představují nebezpečí pro několik desítek nájemníků najednou!
Celkovou bezpečnost dveří ovlivňují všechna kritická místa dveřního prostoru, a to zejména:
- zárubeň (neboli rám)
- dveřní křídlo (dveře jako takové)
- závěsy, panty (uchycení dveří)
- uzamykací mechanizmus.
ZÁRUBEŇ (rám)
Kovové zárubně se dají snadno roztáhnout heverem. Ochrana je jednoduchá. Do obou svislic zárubně se nalije řídký beton, který po vytvrdnutí zabrání jejich roztažení. Další možností (zvláště u individuální výstavby) je využití bezpečnostních zárubní. Jedná se o silné svařené pásy či ocelové profilové rámy, které pomocí kotevních čepů nebo háků brání násilnému vyražení zárubně ze zdi.
K zabránění vysazení dveří ze závěsů pomocí páčidla je nutné dostatečně hluboké osazení zárubně.
DVEŘNÍ KŘÍDLO
Neochráněné dveře se dají snadno vysadit, vyháčkovat, vyrazit, vypáčit či prokopnout. Vyražení dveří můžeme čelit zpevněním zárubně ocelovým pásem podél celého obvodu dveří. Ochrana proti vypáčení dveří spočívá v obití rámu dveří z vnější strany kovovým profilem k zakrytí škvíry mezi rámem a dveřmi. Prokopnutí dveří je možné zamezit oplechováním vnitřní strany dveří.
ZÁVĚSY, PANTY
Proti vysazení lze použít mechanických zábran vysazení pantů. Proti vyháčkování se dají dveře zajistit pomocí západek neotvíraného křídla - šrouby, kolíky nebo ocelovou vzpěrou.
UZAMYKACÍ MECHANIZMUS
K němu zvláště patří:
- ZÁMEK - většinou zadlabací, ukrytý uvnitř dveřního křídla. Bezpečnostním hazardem je používání zámků na dozický či obyčejný klíč, stejně jako montáž bakelitových štítů u zámků. Bezpečný dveřní zámek musí být odolný vůči násilí, vrtání a musí být opatřen bezpečnostní cylindrickou vložkou nebo "motýlkovým" klíčem trezorového typu.
- ZÁVORA ZÁMKU - je nejvhodněji provedená nejméně na dva západy, masivní, široká, případně s vícenásobnými západy. Tento systém se používá k zajištění dveří na více místech po obvodu dveří najednou (např. 3, 4, 6 nebo 9 násobné zajištění a samozřejmě i zesílení pevnosti dveří).
- CYLINDRICKÁ VLOŽKA - srdce celého mechanizmu. Mimo klasických kovových stavítek se již využívá magnetického principu či kombinovaného systému mechanického a magnetického kódování.
Překonání, dnes nejčastěji používané profilové cylindrické vložky, je zloději nejčastěji prováděno rozlomením, odvrtáním nebo vyhmatáním (otevřením planžetou).- Rozlomení vložky zámku lze zamezit pořízením protizlomové vložky nebo bezpečnostního kování.
- Odvrtání vložky zámku můžeme čelit kováním s ocelovou krytkou vložky.
- Vyhmatání (otevření planžetou) je možné například ztížit bezpečnostní vložkou s překrytým profilem.
- KRYT ZÁMKU, KOVÁNÍ, ŠTÍT - ochraňuje zámkovou vložku proti různým způsobům překonání. Nejvyšším stupněm je bezpečnostní kování, které je odolné proti odtržení, navrtání, odlomení a odšroubování.
DALŠÍ DOPLŇKY
Dveře je možné dále doplnit o:
- přídavný zámek
- řetízek či pevný vymezovač štěrbiny
- dveřní zastavovač (na zašlápnutí
- kukátko
- a další přídavné prvky.
BEZPEČNÉ CHOVÁNÍ
K dokonalému zabezpečení vstupního dveřního prostoru je nejvhodnější použít bezpečnostní dveře, které vyváženě respektují bezpečnostní i protipožární hlediska. Je možné, abychom riziko ztráty majetku částečně eliminovali sami? Ano, nejjednodušší způsob bez vynaložení finančních prostředků je začít u toho, co může každý z nás ovlivnit, korigovat své jednání:
- při odchodu z bytu vždy pečlivě uzamknout dveře na dva západy,
- nepřechovávat v bytě větší množství peněz v hotovosti, šperky a jiné cennosti,
- udržovat dobré vztahy se sousedy, všímat si podezřelých, neznámých lidí v blízkosti svého obydlí,
- nechlubit se svými majetkovými poměry,
- dovolit vstup do bytu jen osobám, kterým důvěřujete,
- vyplatí se dobré osvětlení a přehlednost prostorů (chodby, chodníky, nejbližší okolí obydlí),
- neotvírejte, pokud se nepřesvědčíte, kdo je za dveřmi,
- pokud opouštíte svůj příbytek na delší dobu, zajistěte si nepravidelné návštěvy bytu pomocí sousedů či příbuzných
- pro případ, že se vám přesto vykradení nevyhne, pořiďte si předem seznam či fotodokumentaci cennějších věcí (typ, výrobní číslo, účty apod.) ve vazbě na pojistné podmínky pojišťovny.
Správně vybrané a instalované mechanické zábranné prostředky (s patřičnými atesty) vám mimo zajištění majetku přinesou i větší pocit bezpečí. Vhodně investované finanční prostředky, vztažené k míře ohrožení vašeho majetku a správně uzavřená pojistná smlouva s některým z pojišťovacích subjektů na našem trhu, podstatně sníží rizika ztráty majetku.
OCHRANA PŘED PODVODNÍKY
Určitě se každý z vás někdy setkal s prodejci, kteří vás oslovili a nabízeli různé zboží. Zastaví vás na ulici, zazvoní u vašeho bytu, pozvou vás na předváděcí akce apod. Mnozí prodejci zastupují slušné firmy s dobrým jménem, nabízejí kvalitní zboží a dodržují stanovená obchodní pravidla. Bohužel, mezi nimi se objevují prodejci, kteří nabízejí svým klientům předražené zboží pochybné kvality. Na zákazníky často z řad důvěřivých seniorů vyvíjejí nepřiměřený nátlak a ti nakonec podlehnou a zboží si koupí. Většinou si ani nepřečtou obchodní smlouvu, jejíž důležité body jsou napsány nečitelnými, malými písmenky a stává se, že klienti uzavírají i takové smlouvy, které se velmi těžko vypovídají.
Je vaší svobodnou volbou, zdali se rozhodnete uzavřít nějaký obchod. Je-li vám však zboží nabízeno podomními prodejci, dejte si pozor, ať nenaletíte podvodníkům, kteří vás okradou. Nedůvěřujte příliš podomním prodejcům a nepodlehněte lákavým nabídkám „výhodné koupě“ zboží.
Pokud se však přesto rozhodnete o nákup takto nabízeného zboží, snažte se předejít rizikům, které vám hrozí.
- Vyslechněte si pozorně nabídku prodávajícího.
- Jestliže máte jakékoliv pochybnosti o nabízeném zboží nebo službách, neváhejte a nabídku odmítněte.
- S uzavřením obchodu nespěchejte, nechte si čas na rozmyšlenou, nedovolte, aby na vás prodejce vyvíjel jakýkoliv nátlak.
- Požádejte prodejce o kontakt, pro případ, že byste se pro obchod rozhodli kladně.
- Žádné smlouvy nebo pokladní doklady nikdy nepodepisujte bez rozmyslu a předchozího prostudování a ověření. Nepřehlédněte žádný údaj, který by vám mohl způsobit problémy.
- O uzavření smlouvy se poraďte s rodinou nebo blízkými známými.
- Zvažte, zdali odmítnutím těchto služeb víc nezískáte, než ztratíte!
PŘED ODJEZDEM NA DOVOLENOU
V čase dovolených, kdy se připravujete na cestu za odpočinkem, nezahálejí ani zloději. Nejvíce vykradených bytů bývá v letním období.
Výsledky výzkumů uvádějí, že oběti vloupání často utrpí duševní otřes, bojí se, že se situace zopakuje a začnou trpět pocitem strachu ve vlastním domě.
Předejít tomu a nebýt obětí vloupání se všemi následky lze pouze pomocí prevence.
Proto, ať odjíždíte na dovolenou, k příbuzným, nastupujete do lázní či nemocnice apod. snažte se dodržovat tato bezpečnostní opatření!
- Správně uzamkněte dveře, zavřete a zajistěte všechna okna a vše před odchodem raději překontrolujte.
- Nechlubte se svým majetkem, délkou nepřítomnosti a místem, kde budete trávit čas mimo domov (zvláště na sociálních sítích).
- Poproste příbuzné, přátele, spolehlivé sousedy, aby váš byt občas navštívili a vytvořili zdání vaší přítomnosti tím, že vyvětrají, zalijí květiny za okny a na zahradě, vyberou poštovní schránku apod.
- Nezatahujte žaluzie, rolety a závěsy.
- Schovejte všechny věci, které by pachateli pomohly ke vloupání, (žebříky, volně odložené nástroje a nářadí).
- Cenné věci, doklady je vhodné uschovat do bezpečnostních schránek, trezorů, peněžních ústavů nebo ke spolehlivým příbuzným.
- Pořiďte si seznam a fotodokumentaci cenností, obrazů, šperků apod. případně výrobní čísla elektrospotřebičů a dalšího vybavení.
- Využijte elektronických spínačů, které podle nastavení rozsvítí světla, televizi apod.
- Soukromá evidence majetku a pojištění domácnosti pomůže při usvědčování pachatelů a při vyřizování škodných událostí.
- Dle svých finančních možností zvažte instalaci bezpečnostního elektronického zařízení.
ZABEZPEČENÍ REKREAČNÍHO OBYDLÍ
Jaké má chatař či chalupář možnosti ochrany svého majetku ?
Základem jsou mechanické zábranné prostředky aplikované na nejrizikovější místa objektů (např. bezpečnostní zámky, složitější uzamykací systémy, ochranné okenní folie, skla). Vhodným doplněním mohou být ochranné mříže a uzamykatelné okenice.
ZPŮSOBY VNIKNUTÍ
Ze statistik, sestavených podle způsobů vniknutí do objektů vyplývá, že pachatelé vnikají do objektů zejména:
- dveřmi (asi 48 %)
- hlavními dveřmi (asi 33 %)
- dveřmi z chodby (asi 9 %)
- zadními dveřmi (asi 6 %)
- okny (asi 37 %)
Dále nejčastěji překonávají mříže, okenice, plot, dveře z balkonu, stěny, podlahy, strop, sklep a další stavební části objektů.
Vchodové dveře všech objektů jsou nejslabším místem, kudy zloděj většinou útočí.
Celkovou bezpečnost dveří ovlivňují všechna kritická místa dveřního prostoru, a to zejména:
- zárubeň (neboli rám)
- dveřní křídlo (dveře jako takové)
- závěsy, panty (uchycení dveří)
- uzamykací mechanizmus
Okna jsou z hlediska pachatele dalším snadno překonatelným místem v objektu. Nejde jen o okna v obytných místnostech, ale i sklepní a garážová okénka, balkónová okna a dveře, vikýře, větrací a násypové otvory, případně i prosklená křídla vstupních dveří.
STATISTIKA VNIKNUTÍ
Ze statistik množství vniknutí do objektů zasklenými stavebními otvory vyplývá, že pachatelé vnikají do objektů přibližně ze:
- 16 % okny (hlavně v přízemí)
- 11 % sklepními okny, vikýři nebo násypnými otvory
- 10 % balkónovými okny a dveřmi
Při ochraně okenních prostorů je nutno věnovat pozornost zejména těmto komponentům: rámu, sklu, závěsům, okenním překladům a parapetům, okenním křídlům, uzávěrům a kování, okenicím, mřížím, roletám i luxferovým výplním.
K zamezení rozbití okenního skla je možné instalovat bezpečnostní fólie, vrstvené nebo polykarbonátové sklo. Jako doplněk je instalace mříží nebo rolet.
Správně vybrané a instalované mechanické zábranné prostředky (s patřičnými atesty) vám mimo zajištění majetku přináší i větší pocit bezpečí. Vhodně investované finanční prostředky, vztažené k míře ohrožení vašeho majetku a správně uzavřená pojistná smlouva s některým z pojišťovacích subjektů na našem trhu podstatně sníží rizika ztráty majetku.