Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Týrání

Osobní bezpečí > DALŠÍ NEBEZPEČÍ > Týrání
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Fyzické a psychické týrání, zanedbávání

Tělesné týrání je definováno jako tělesné ublížení dítěti anebo nezabránění ublížení či utrpení dítěte, včetně úmyslného otrávení nebo udušení dítěte, a to tam, kde je určitá znalost či důvodné podezření, že zranění bylo způsobeno anebo že mu vědomě nebylo zabráněno.

(definice podle Zdravotní komise Rady Evropy z roku 1992)

Aktivní tělesné týrání

Zahrnuje všechny akty násilí na dítěti, při kterých dochází k tělesnému zranění dítěte, k jeho trvalému postižení nebo dokonce k jeho usmrcení. K této formě týrání se také řadí pravidelné tělesné trestání dítěte užívané jako převažující výchovný prostředek. Při aktivním tělesném týrání dochází ke zraněním, postižení orgánů či jejich funkce, tato poranění mohou být jak na první pohled zjevná (otevřená) nebo skrytá (zavřená).

Aktivní tělesné týrání :


Pasivní formy fyzického týrání

Představují nedostatečné uspokojení nejdůležitějších potřeb dětí v návaznosti na jeho potřeby psychické a sociální. Jde o úmyslné, ale také neúmyslné nepečování o dítě, jedná se také o opomenutí v péči o dítě či pochopení rodičovské role. Takto týrané dítě se vyznačuje nedostatečným rozvojem v mnoha oblastech, nejvážnějším důsledkem je zpustnutí dítěte v krajním případě pak jeho smrt.

Pasivní fyzické týrání:

 

Psychické týrání zahrnuje chování, které má vážný negativní vliv na citový vývoj dítěte a vývoj jeho chování. Může mít formu slovních útoků na sebevědomí dítěte, opakovaného ponižování dítěte, jeho odmítání či zavrhování.

(definice podle Zdravotní komise Rady Evropy z roku 1992)

Psychické týrání

Psychické týraní patří mezi nejrozšířenější druhy týrání, zároveň je nejhůře rozpoznatelné.
Také tuto formu týrání obsahuje složku aktivní a pasivní. Aktivní spočívá v cíleném, záměrném a účelovém jednání. Pasivní složkou je naopak absence něčeho, co by se dítěti správně mělo dít. Konečným důsledkem pak může být psychická deprivace.

Psychické týrání :

 

Zanedbávání se vyznačuje nedostatkem péče, což způsobuje vážnou újmu ve vývoji dítěte anebo dítě ohrožuje.

Všeobecné zanedbávání


Těžké zanedbávání


Charakteristické znaky zanedbávání mohou být:

 

 

Formy týrání a zanedbávání

Systémové týrání se vyznačuje druhotným ubližování dítěti. To znamená, že dítěti, které je týrané dále ubližuje ten, u koho dítě hledá pomoc. Děje se tak v rodinách, kde dítě marně hledá pomoc. Pak také u soudu a na policii při několikrát opakovaném výslechu, kdy je dítě vystaveno velkému stresu z nejen dané situace, ale také z vlastních vzpomínek. Týrání dětí se může objevit i na školách formou přetěžování dětí.

Organizované zneužívání dětí a sexuální turismus je velmi dobře organizovanou formou sexuálního zneužívání dětí, která přesahuje hranice města, země či kontinentu. Jde o každé sexuální zneužití, které bylo způsobeno více než jednou osobou. Jedná se o dětskou prostituci, dětskou pornografii, sexuální turistiku např. do zemí Jižní Asie, bývalého východního bloku a obchodní aktivity, ve kterých je dítě bráno jen jako zboží.

Münchhausenův syndrom v zastoupení spočívá ve zveličování a neobjektivnosti onemocnění či postižení a jeho opakovaných vyšetření a léčení v míře, která neodpovídá objektivní skutečnosti. Rodiče systematicky hledají jakékoliv příznaky nebo náznaky nemoci, aby mohli zahájit léčbu, která nemusí být nutná v takovém rozsahu, ve kterém je prováděna. Toto může vést až do extrémní situace, kdy rodič falšuje vzorky moči a krve, a následně začíná poškozovat zdraví dítěte, což může způsobit až smrt. Důvodem takového chování může být peněžitý zisk ze sociálních dávek a příspěvků.

 

 Změny chování týraného dítěte

Kdo a jak může pomoci?

Při hledání pomoci se oběti, ale i svědci mohou obracet na příslušníky rodiny týraného zneužívaného nebo zanedbávaného dítěte, školské pracovníky, zdravotnické pracovníky, orgány sociálně-právní ochrany dětí, policii a ostatní členy naší společnosti.

Rodina

Rodina a rodinní přátelé můžou být zdrojem týrání, zneužívání a zanedbávání dítěte. Ale právě rodina má být zdrojem možné pomoci a jako první by měla odhalit týrání, zneužívání nebo zanedbání dítěte. V této souvislosti mluvíme o rodině a rodinných příslušnících jako jsou tety, strejdové, babičky atd. Rodinní příslušníci jsou povinni jestli – že se domnívají, že se jedná o týrání, zneužívání nebo zanedbání dítěte, tomu zabránit nebo ohlásit příslušnému orgánu. Rodina by tedy měla zajišťovat přiměřeně bezpečné prostředí pro zdravý a přiměřený vývoj a rozvoj osobnosti dítěte.

Pokud se Vám dítě svěří s problémem, že je týráno, zneužíváno či zanedbáváno tak se řiďte těmito pravidly:

Škola

Děti většinu času tráví ve škole a školních zařízení, proto pracovníci školy mohou zjistit případy týrání, zneužívání či zanedbávání dítěte nejčastěji a nejsnadněji. Pedagogové v takové situaci žádají o spolupráci na těchto případech a o pomoc sociální pracovníky, spolupracují také se soudy a orgány činné s trestním řízení.


Zdravotnictví

K odhalení případů týrání, zneužívání a zanedbávání dítěte dochází u dětského a dorostového lékaře nebo ve zdravotnickém zařízení, kde je poraněné dítě hospitalizováno. Obecně je povinností lékaře vyšetřit každé poranění, ošetřit jej nebo zabezpečit či doporučit potřebné výkony k jeho ošetření, v rámci vyšetření by měl lékař posoudit i mechanismus vzniku poranění a zahrnout do diagnostické rozvahy i možnost týrání neboli neúrazového vzniku poranění. Pro zdravotnické pracovníky platí oznamovací povinnost trestného činu týrání ze zákona.


OSPOD

OSPOD je zkratka orgánů sociálně právní ochrany dětí , které zahrnují krajské úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností, obecní úřady, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad pro mezinárodně-právní ochranu dětí.

Sociální pracovníci oddělení sociálně právní ochrany dětí při obecním úřadu či úřadu městské části tvoří nejdůležitější článek celého systému ochrany dětí.

Obecní úřad má povinnost zajistit pomoc dítěti, které se ocitlo bez péče přiměřené jeho věku v důsledku úmrtí jeho rodičů, při pobytu ve zdravotnickém zařízení, dítěti týranému, zneužívanému a zanedbávanému, které se ocitlo bez péče.

 

Policie

Policie a orgány činné v trestním řízení mají při výslechu dětské oběti postupovat tak, aby první výslech byl také poslední a nebylo nutné ho opakovat či doplňovat. Výslech dětské oběti provádějí kvalifikovaní pracovníci a dohlíží, aby odpovídal zákonným požadavkům na výslech osoby mladší než patnáct let.


Společnost

Pro všechny členy naši společnosti bez výjimky platí, že by neměli zaujímat lhostejný přístup k případům ohrožení dětí týráním, zneužíváním či zanedbáváním.

Obecně je oznamovací povinnost každého upravena ze zákona. Pokud se hodnověrným způsobem dozví o spáchání trestného činu mimo jiných i týrání svěřené osoby, je jeho povinností to oznámit policejnímu orgánu nebo státnímu zástupci.


Podívej se na fotky nebo videa:

Rizika hazardních herOdchod z domovaBezpečí mimo domov.Drogy a jak je odmítnoutDospívání dítěte a jeho bezpečíCo dělat při setkání s trestnou činností?Bezpečí domaCo dělat pokud jsi obětí nebo svědkem šikany?

Stáhni si:

Osobní bezpečí - bezpečné městoBěžná rizika - Nebezpečné předměty 2Osobní bezpečí - špatné chováníBěžná rizika - Rizikové chování dětí - Neplavci u vodyOsobní bezpečí - VenkuOsobní bezpečí - bezpečná cestaBěžná rizika - Prázdniny a volný časBěžná rizika - Nebezpečí číhající v parkuOsobní bezpečí - Vztahy mezi lidmiOsobní bezpečí - Jménem zákona vás zatýkám!Běžná rizika - Spoj dvojice obrázkůOsobní bezpečí - Kdo se chová špatně?Běžná rizika - Rizikové chování dětí na zahraděBěžná rizika - Rizikové chování dětí v létě u vodyOsobní bezpečí - špatné chováníBěžná rizika - Rizikové chování dětí venkuOsobní bezpečí - Bezpečné a nebezpečné chováníBěžná rizika - ZraněníBěžná rizika - Nebezpečné chování a jeho důsledekBěžná rizika - Sestav si příběhy

Může se hodit:

Pracovní listy - Osobní bezpečíBĚŽNÁ RIZIKAOSOBNÍ BEZPEČÍPracovní sešit - BĚŽNÁ RIZIKAOsobní alarm Bodyguard 2TÍSŇOMATDětský hrnek "ZÁCHRANKA"HASÍCÍ SPREJ PYROCOOL Deskové hry - BĚŽNÁ RIZIKAPracovní sešit - OSOBNÍ BEZPEČÍROZBÍJEČ SKLA A ŘEZAČ PÁSŮ S PÍŠŤALKOU HAMMERNůž na bezpečnostní pásyPracovní listy - Běžná rizikaDeskové hry - ZACHRAŇ SEZáchranářský kufříkPolicie ČR - Utíkej, schovej se, bojuj!Dětský hrnek "POLICIE"Deskové hry - OSOBNÍ BEZPEČÍNůž na bezpečnostní pásy15 ks pr. sešitů - OSOBNÍ BEZPEČÍ

Skutečně se stalo:

dTest: Umělá inteligence, spotřebitel v ohrožení

Umělá inteligence se stává jedním z hlavních společenských témat. Její příchod mnozí označují za událost přinejmenším srovnatelnou s průmyslovou revolucí.…Zjistit více

Nebezpečí číhá v online prostoru. Zejména mladiství mají tendenci nadužívat sociální sítě nebo videohry

Sociální sítě, videohry, či online sázení a hazard – to vše už dnes nabízí anonymní prostředí, které je dostupné 24/7. Neustálá digitální propojenost se stala…Zjistit více

(Ne)bezpečný ChatGPT

Svět dobývají algoritmy strojového učení, neboli umělá inteligence (AI). Jednou z oblastí, kde AI ukazuje výrazný potenciál, jsou chatboti určení ke generování…Zjistit více

Nový mobil, tablet, počítač pod stromečkem? Co udělat jako první, aby se dárek nestal noční můrou

Někdo pod stromečkem našel ponožky, kosmetiku nebo stolní hry. Někdo možná dostal digitální dárek, který vyžaduje péči a přípravu. Ať už rozbalíte chytrý…Zjistit více

Policisté na Vysočině prošetřují desítky případů, kdy lidé ve vidině snadného zisku v oblasti kryptoměn naletěli podvodníkům

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina prověřují v poslední době téměř denně případy podvodného jednání, které je spojené s investicemi do…Zjistit více

Na co si musíte v současnosti dávat pozor při cestách do zahraničí

Ačkoliv je naše země dosud sevřená protiepidemickými opatřeními, stále více Češek a Čechů vyráží za hranice. Mnozí z nich tak ovšem nečiní z důvodu podnikání…Zjistit více

Denisa (26) zmizela, zůstalo po ní jen prázdné auto

Naposledy byla mladá žena z Otrokovic v kontaktu se svými přáteli v úterý večer. Od té doby o ní nikdo neslyšel. Její blízcí ve středu našli auto, kterým jezdí…Zjistit více

Při přepadení benzínky u Nelahozevsi zemřela čerpadlářka, policie pátrá po dvou pachatelích

Kriminalisté ze středočeského krajského ředitelství prověřují okolnosti případu loupežného přepadení čerpací stanice, nacházející se na silnici č. II/608 v…Zjistit více

Anonyma vyhrožujícího bombou otrokovické firmě vypátrali kriminalisté během několika desítek minut

Pouze několik desítek minut trvalo kriminalistům z Otrokovic odhalení pachatele výhružného telefonátu, v němž oznámil, že ve firmě v Otrokovicích je bomba.…Zjistit více

Naši partneři