Setkání s volně pobíhajícím zvířetem
V dnešní době, je zcela přirozené, že se lidé obklopují různými zvířaty. Nejčastějšími zvířecími společníky jsou psi a kočky. Občas můžete v ulicích potkat i volně pobíhající psy a setkání s nimi nebývá vždy příjemné. Do nebezpečné situace se rovněž můžete dostat například na návštěvě u známých, kteří vlastní psa. Útok psa na člověka bývá velmi často způsoben nepřiměřeným chováním člověka.
Abyste se vyvarovali možnému riziku, že vás zvíře ohrozí, je třeba dodržovat při setkání s ním určitá pravidla.
- Při setkání s volně pobíhajícím psem jej nehlaďte.
- Psa pohlaďte pouze se souhlasem majitele.
- Nehlaďte psa, když spí! Může se leknout a zaútočit na vás.
- Nekontaktujte psa u misky s jídlem – pes chrání své teritorium a může vás kousnout.
- Nehlaďte ani psa, který je přivázaný.
- Před psem neutíkejte, nekřičte – může vás považovat za svou kořist.
- Máte-li pocit, že na vás chce pes zaútočit, zůstaňte stát, nevyhledávejte s ním oční kontakt, nemávejte rukama, nekřičte. Snažte se opatrně přivolat pomoc.
- Pokud vás pes napadne, chraňte si obličej, krk a břicho. Snažte se dostat do klečící schoulené polohy.
- Svého psa neberte do ruky při útoku cizím psem, hrozí nebezpečí, že napadne i vás.
- Jste-li svědky napadení člověka psem, či jiným zvířetem, neváhejte a okamžitě zavolejte městskou policii na č. 156. Strážníci jsou vycvičeni pro odchyt volně pobíhajících zvířat.
I zvířata, která cestují společně se svými majiteli v dopravních prostředcích, mohou být pro okolí nebezpečná. Proto je třeba zajistit jejich bezpečnou přepravu.
Mějte na paměti:
- zvíře může rozptylovat řidiče a ohrožovat jeho i spolucestující
- v případě dopravní nehody může vystresované zvíře napadnout svého pána, ale i další osoby, může z vozu uniknout, může samo přijít k úrazu
- zvířata nepřepravujte na předním sedadle
- zajistěte zvíře pro něho určeným speciálním bezpečnostním pásem
- nedávejte zvíře na sedadlo, které je vybavené airbagem
- před cestou zvíře uklidněte, vezměte mu oblíbenou hračku, deku, nebo něco, z čeho bude cítit svého pána
- při transportu psů a koček využijte přepravní schránky a ve vozidle ji upevněte bezpečnostním pásem
- přepravujete-li větší psy, mějte je od posádky vozu odděleny mříží nebo sítí.
Holubi jsou zdrojem různých alergenů. 1 holub vyprodukuje během roku 10 – 12kg. trusu, kterým ničí sochy, fasády domů, ale především šíří různá onemocnění. K nejčastějším onemocněním u divokých holubů se řadí klíšťová encefalitida, salmonelóza, ptačí tuberkulóza, výskyt různých roztočů, kteří se z peří a trusu šíří po blízkém okolí. Zdravotní rizika, která sebou holubi přináší jsou značná. To je důvodem pro provádění preventivních opatření ke snížení a regulaci jejich počtu ve městech. Ke snížení holubí populace a tím i snížení zdravotních rizik můžete přispět i vy svým jednáním nekrmte je.
Další z přemnožujících se zvířat ve městě jsou kočky. Kočky mohou přenášet infekční nemoci i na člověka — prašivina, svrab vzteklina, toxoplasmóza. Tím, že je krmíme dochází k jejich stahování za zdrojem potravy, okolí obtěžují v době páření hlasitým mrouskáním v nočních hodinách a vyšším počtem životaschopných koťat ve vrhu. Pro děti je velké riziko nakažení v pískovišti, kde jsou kočičí exkrementy.