Případná varování neberte na lehkou váhu a snažte se jim přizpůsobit své cestovní plány. Úměrně riziku vám doporučujeme se pojistit a případně i očkovat. Sdělte plán své cesty svým blízkým a v domluvených intervalech se jim ze zahraničí ozvěte. Vozte s sebou alespoň drobnou "krabičku poslední záchrany". Nevozte s sebou, pokud možno, více zavazadel, než kolik sami pohodlně unesete. Může se stát, že v mimořádné situaci budete muset hledat cestu do bezpečí pěšky. Každý způsob dopravy (letadlo, loď, vlak) je z bezpečnostního hlediska specifický. Ve všech případech se ovšem řiďte pokyny pověřeného personálu. Chápejte nutnost bezpečnostních prohlídek při vstupu do určitých dopravních prostředků nebo do konkrétních budov. Spolupracujte s bezpečnostním personálem. Je to rozhodně i ve vašem zájmu. Nenechávejte svá zavazadla bez dozoru, nesvěřujte je cizím lidem ke hlídání a ani vy sami nehlídejte zavazadla cizích osob. V místě pobytu dbejte doporučení a pokynů příslušných bezpečnostních složek. V případě nesnází se obraťte na příslušný zastupitelský úřad České republiky nebo jiné země Evropské unie.
Pocit bezpečíPři ubytování v hotelu, bungalovu či pod stanem lze využít službu - pronájem bezpečnostních schránek-skříněk pro uložení peněz, dokladů atd., kterou nabízejí někteří majitelé. Klidný odpočinek na dovolené zajistí i vhodně vybrané pojištění na cesty a pohyb včetně pojištění úrazu a případného ošetření v cizině. Při procházkách (promenáda, prohlídky památek, nákupy na tržištích) mějte vždy nutné peníze a doklady uschovány odděleně na několika místech, přímo na těle (ledvinky, bezpečnostní peněženky). I při koupání v moři lze zabezpečit nejnutnější věci na pláži (například taška, windsurfing) pomocí osobního alarmu. Vyplatí se, když se seznámíte s důvěryhodnými "dovolenkáři" a navzájem si ohlídáte majetek. Lidská sounáležitost někdy zmůže více než technika. V případě potíží se urychleně obraťte na průvodce zájezdu, recepci, kde jste ubytováni, na policejní stanici, případně na zastupitelský úřad naší země. Při krádeži, poničení auta nebo jiné hmotné či tělesné újmy si nechte vše v místě vašeho pobytu potvrdit. Předejdete tím problémům při uplatňování náhrady škody v pojišťovnách.
KrádežV případě, že se stanete obětí krádeže v zahraničí, je dobré postupovat podle následujících kroků: Nahlásit danou skutečnost na místní policii a požádat o vydání potvrzení o ztrátě nebo odcizení finančních prostředků, či dokladů; V případě, že občan nemá k dispozici dostatek finančních prostředků pro pobyt, či návrat ze zahraničí, nebo mu byl odcizen cestovní doklad, tak se obrátí na Zastupitelský úřad ČR v místě pobytu; Zastupitelský úřad občanovi pomůže jednak radou, zprostředkuje případný styk s rodinnými příslušníky či přáteli za účelem zaslání potřebných finančních prostředků, či zapůjčí potřebné finanční prostředky; Zastupitelský úřad kontaktujte neprodleně a to telefonicky, osobně či písemně; V případě odcizené cestovního dokladu Zastupitelský úřad zajistí vydání náhradního cestovního dokladu potřebného k návratu do ČR. Za účelem vydání náhradního cestovního dokladu musí občan ČR předložit 2 identické fotografie obdélníkového tvaru o rozměrech 35 mm x 45 mm s hladkým povrchem a čitelně a úplně vyplněný originální formulář žádosti o vydání cestovního dokladu, který obdrží na Zastupitelském úřadě ČR. Dále je povinen předložit doklad totožnosti a doklad o občanství má-li jej. V daném případě je dostačující např. řidičský průkaz. Rovněž občan předkládá protokol místní policie o nahlášení dané skutečnosti.
Dopravní nehoda
| Pokud jste v zahraničí účastníkem dopravní nehody je vždy lepší nechat dopravní nehodu vyšetřit orgány místní policie. Tím se předejde možným nedorozuměním při likvidací pojistné události. Řidič musí mít bezpodmínečně tzv. zelenou kartu. Jedná se o potvrzení, které dosvědčuje, že jste v České republice zaplatili zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla. Zelená karta platí ve všech evropských státech a je dokonce v mnoha z nich kontrolována na hraničních přechodech. Při nehodě po předložení zelené karty za vás případnou škodu zaplatí pojišťovna. Cesta autem do zahraničí dále předpokládá mimo platného cestovního pasu i držení mezinárodního řidičského průkazu, který na počkání vyřizují městské úřady – dopravně správní odbory (pověřené obce).
|
|
| |