Přihlásit / registrovat

Zapomněli jste heslo?
Registrace

Cyklisté
Bezpečná doprava > Cyklisté
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIESHOP

Alkohol a drogy za volantem

Alkohol a drogy za volant a řídítka nepatří


Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady číslo jedna, při všech příležitostech je nabízen a společné pití je ve společenském životě tolerováno. Na silnici je ovšem s legrací konec. Zde je opilý řidič nebezpečím pro sebe i pro své okolí. Alkohol a řízení k sobě prostě nepatří. Stejně tak je tomu i s dalšími drogami, které jsou oblíbené v řadě případů mezi mladými lidmi.
V České republice je nejvyšší spotřeba piva na jednoho obyvatele, vysoká je i spotřeba dalších alkoholických nápojů. Alkohol však zpomaluje procesy v mozku, činí člověka méně pozorným, ale současně dává falešný pocit důvěry. Čím více pijete, tím více je váš mozek zasažen. Významně se zvyšuje vaše šance havarovat a následky bývají většinou smrtelné.

Alkohol zpomaluje reakce

Alkohol ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla. To pak reaguje na neočekávané situace mnohem pomaleji a mění tak normální situace na silnici, které jsou pod kontrolou, na situace skrytě nebezpečné. Ovlivňuje i schopnost posoudit rychlost a vzdálenost ve vztahu k nehodě. Pod vlivem alkoholu si řidič myslí, že je lepším řidičem, než ve skutečnosti. Přirozené zábrany se s přibývajícím vlivem alkoholu ztrácejí.
Alkohol na lidskou psychiku působí ve dvou rozdílných fázích. Lidé, jejichž koncentrace alkoholu v krvi je pod 0,55 ‰ se mohou cítit lépe, psychicky lehčeji, uvolněněji a své okolí mohou vnímat velmi pozitivně. Přestože se člověk s uvedenou koncentrací alkoholu v krvi může cítit výrazně lépe než ve zcela střízlivém stavu, usednout za volant rozhodně nesmí. Pozitivní a zlehčené vnímání je způsobeno utlumením, narušením vnímání reality a zkreslením aktuální situace. V silničním provozu tento stav způsobí, že i jen lehce podnapilý člověk vznikající rizikové situace sice vnímá, ale neuvědomuje si možná rizika a snadno je podhodnotí. Podhodnocení rizika pak znamená pozdější reakci a delší brzdnou dráhu.
Překročení této koncentrace může ovšem nastat velmi rychle, pokud se v pití nekontrolujeme. Velmi důležitým aspektem, který je potřeba mít na paměti je, že hladina alkoholu v krvi stoupá ještě po určitou dobu od dopití poslední sklenice. Po překročení koncentrace 0,55 ‰ alkoholu v krvi začíná převažovat negativní efekt jeho účinku na lidský organismus – člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu.

Vliv na periferní vidění

Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu za volantem a přeceňování řidičských schopností, ale má i výrazný vliv na periferní vidění řidiče.Zvýšená míra alkoholu v krvi řidiče způsobuje tzv. „tunelové vidění“. To znamená, že zorné pole řidiče se při zvyšující se hladině alkoholu v krvi snižuje a řidič je schopný čím dál tím méně vnímat celý prostor před sebou. Jestliže střízlivý řidič je schopen vnímat celý prostor, řidič s 0,8 promile v krvi již necelé tři čtvrtiny prostoru a řidič s 1,8 promile v krvi již necelou třetinu. Je potřeba si uvědomit, že i když opilý řidič pojede pomalu, jeho zorné pole je snížené, a to je zdrojem potenciálních konfliktů i závažných dopravních nehod.

Mladí řidiči a alkohol a drogy

Podle poznatků Světové zdravotnické organizace (WHO) je riziko, že mladý řidič ve věku do 25 let zaviní dopravní nehodu pod vlivem alkoholu minimálně 3 x vyšší než, že zaviní dopravní nehodu pod vlivem alkoholu jako řidič ve věku nad 25 let. Riziko zavinění smrtelné dopravní nehody jako mladý řidič ve věku do 20 let pod vlivem alkoholu je minimálně 5 x vyšší než zavinění dopravní nehody pod vlivem alkoholu jako řidič ve věku nad 30 let. Mladý řidič (řidič ve věku do 25 let) s 0,3 promile alkoholu v krvi vezoucí dva spolucestující je 34 x více vystaven riziku být účastníkem dopravní nehody než řidič ve věku 30 let a výše s 0,00 promile alkoholu v krvi vezoucí 1 spolucestujícího. Ve věkové skupině 20 – 24 let je četnost úmrtí v důsledku dopravních nehod dvanáctinásobná oproti úmrtí v důsledku konzumace nelegálních drog.
Jízda pod vlivem drog se ve statistikách Policie ČR stále objevuje relativně málo. Bohužel, stále rostoucí obliba nelegálních drog mezi určitou skupinou mládeže vede k předpokladu, že statistika nehodovosti pokrývá pouze vršek ledovce. S cílem boje proti drogám za volantem je Policie ČR vybavována detekčními přístroji, které jsou schopny orientačně zjistit přítomnost drogy u řidiče.

Poznáte opilého řidiče?

Pokud uvidíte řidiče, jehož jízda vykazuje níže uvedené znaky, zvyšte svou pozornost. Pokud řidič zastaví, pokuste se zjistit, co se skutečně děje. Nemusí se vždy jednat o řidiče opilého, ale i nemocného (např. náhlá srdeční slabost apod.), který potřebuje vaši pomoc.V každém případě by se takový člověk neměl aktivně účastnit silničního provozu. Rozumné je tak zavolat policii.
Rizikové chování s přímou souvislostí na alkohol nebo náhlou změnu zdravotního stavu se vyznačuje těmito znaky:

Za jak dlouho vymizí alkohol z krve?

Mnozí se mylně domnívají, pokud neusednou za volant rovnou po požití alkoholu, že stačí několik hodin spánku k tomu, aby se veškerý alkohol z těla odstranil. Bohužel neexistuje žádný skutečně ověřený recept na to, jak zvýšenou hranici alkoholu v krvi snížit.
Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme.Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.
Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.
V tabulce jsou orientační výpočty u mužů pro jejich tělesnou hmotnost 75 kg, u žen pak pro 60 kg. Lidé s větší hmotností zpracovávají alkohol rychleji, lidé s nižší hmotností pomaleji. Při výpočtu není brán v úvahu resorpční deficit, který kolísá podle toho, jaká byla požita potrava. Děti a mládež, lidé s určitými nemocemi a léčení určitými léky mohou odbourávat alkohol mnohem pomaleji, nežli uvádějí jakékoliv tabulky.



Dá se tedy říci, že půl litru piva, 2 dcl vína a půl dcl destilátu obsahují přibližně stejné množství alkoholu.

Alkohol v krvi – pocity a chování


Pokud si nejste jisti, zda již můžete usednout za volant, pořiďte si detekční trubičky, nebo digitální alkohol-tester. Cena těchto pomůcek je dnes již velmi příznivá. Ve srovnání s lidským životem je pak naprosto bezvýznamná. Pokud se i jen občas napijete, investujte do své budoucnosti.

Kocovina za volantem

Po „středním zatížení alkoholem“ trvá podle odborníků zhruba 2-3 dny, nežli se tělo zotaví. To je déle, nežli doba, za kterou vymizí alkohol z krve. Souvislost mezi požitím alkoholu a dopravní nehodou nelze v tomto případě prokázat. Jenže těžší úraz při dopravní nehodě je daleko nepříjemnější, nežli pokuta. Zkušební jízdy a pokusy na trenažérech v období kocoviny jasně prokázaly zhoršenou schopnost řídit.
Větší dávky alkoholu tlumí vylučování hormonu ADH. To vede k větším ztrátám tekutin a minerálních látek z těla.
Alkohol narušuje hospodaření s cukry v játrech a krvi. Požití většího množství alkoholu spolu s kratším hladověním může vést k poklesu hladiny krevního cukru a dokonce i ke stavům bezvědomí.
Únava a nevyspání po nějaké oslavě samy o sobě zhoršují schopnost řídit. K tomu ještě přistupuje zátěž, kterou pro mozek, játra a další orgány představuje alkohol.
Předchozí požití alkoholu může také zhoršit řadu nemocí, které snižují schopnost řídit motorové vozidlo.

 

Zdroj: Zásady bezpečné jízdy: Alkohol a drogy. Ibesip.cz [online]. ČR: © BESIP, neuvedeno [cit. 2021-03-08]. Dostupné z: https://www.ibesip.cz/Tematicke-stranky/Zasady-bezpecne-jizdy-v-aute/Alkohol-a-drogy



Podívej se na fotky nebo videa:

Ty to zvládneš.cz - JÍZDA V ZIMĚTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda BEZPEČNOST BLÍZKÝCHTy to zvládneš.cz - BEZPEČNÝ ODSTUPTy to zvládneš.cz - ČASBESIP - Následky dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - RIZIKOVÝ ÚSEKBESIP - Rychlost a brzdná dráhaBESIP - Křižovatky, obytná a pěší zónaTy to zvládneš.cz - AGRESIVITA ZA VOLANTEMTy to zvládneš.cz - ŽELEZNIČNÍ PŘEJEZDYTy to zvládneš.cz - ALKOHOL A DROGYTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda ZÁKLON HLAVYTy to zvládneš.cz - NÁLEDÍTy to zvládneš.cz - DOVOLENÁ A DLOUHÉ CESTYTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda PRVNÍ POMOCTy to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - TRAMVAJE vs. AUTATy to zvládneš.cz - BEZPEČNOSTNÍ PÁSYTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda KŘIKTy to zvládneš.cz - CHODEC vs. NEPOZORNÝ ŘIDIČTy to zvládneš.cz - AGRESIVITA ZA VOLANTEMBESIP - Letecká záchranná služba u nehodyTy to zvládneš.cz - CHODCI NA SILNICITy to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - ETIKA NA SILNICÍCH (Dlouhá verze)Ty to zvládneš.cz - MLADÍ ŘIDIČIBESIP - Následky dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - POZORNOSTTy to zvládneš.cz - VIDĚT A BÝT VIDĚNTy to zvládneš.cz - CHODCI vs. TRAMVAJTy to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTTy to zvládneš.cz - DROGY ZA VOLANTEMDopravní nehoda...? TY TO ZVLÁDNEŠTy to zvládneš.cz - skutečný příběhTy to zvládneš.cz - JÍZDA V ZIMĚKouřPáteřTy to zvládneš.cz - RYCHLOSTBezpečnost blízkýchTy to zvládneš.cz - EMOCE

Stáhni si:

Dopravní výchova - ŽelezniceDopravní výchova - Přednost v jízděDopravní výchova - Dopravní prostředkyDopravní výchova - Chování ve vlakuDopravní výchova - Chování na zastávceDopravní výchova - Jízda na koleDopravní výchova - Jezdíme autemDopravní výchova - Kde se děti chovají správně a kde ne ?Dopravní výchova - Výbava kolaDopravní výchova - Chůze po chodníkuDopravní výchova - Kolo a jeho součástiDopravní výchova - Slož slovaDopravní výchova - KvartetoDopravní výchova - Sestav obrázekDopravní výchova - Chování na zastávceDopravní výchova - Přecházení přechoduDopravní výchova - Chování na koleDopravní výchova - Dopravní prostředky - ZáchranářiDopravní výchova - Přecházení vozovkyDopravní výchova - Dopravní prostředky záchranářů

Může se hodit:

Motorkáři - Kontrola řetězuKřižovatka s vedlejší silnicíElektrokoloběžkyStezka pro cyklistyROZBÍJEČ SKLA A ŘEZAČ PÁSŮ S PÍŠŤALKOU HAMMERSADA VÝUKOVÝCH KARETAgresivita zabíjí - KamionPracovní sešit - DOPRAVNÍ VÝCHOVATvař se, že ti každej dluží!Auto modré - vestičkaHlavní silniceZabezpečení místa dopravní nehody15 ks pr. sešitů - DOPRAVNÍ VÝCHOVAPozor děti!Auto žluté - vestičkaDej přednost v jízděChodící autoSTOPCyklistika - Hnací ústrojíAgresivita zabíjí - Začátečnice"Visibo Mini" dětská reflexní vesta - XSVyšívané nažehlovací obrázky střední - zajíc modrýReflexní nažehlovačkaReflexní samolepka - smajlík velkýReflexní samolepící PVC páska oranžová, š.25mm/5mReflexní přívěšek - LETADLOLED svítící ventilky na koloReflexní vesta pro motorkáře - velikost XXL"Astana" reflexní nálepka - rukaReflexní přívěšek jiné nebezpečíVelký reflexní přívěšek - ČTYŘLÍSTEKReflexní páska na suchý zip barva žlutáReflexní nažehlovačkaNažehlovací aplikace velké - bílý zajícSportovní tričko PÁNSKÉ - fluorescenční barva oranžová XS - XXLReflexní taháček hvězdička bíláKšiltovka s reflexními pruhy pro dospěléReflexní samolepka - ruka žlutá, balení 5ks

Skutečně se stalo:

S nohou v sádře usedl za volant. Skončilo to nehodou

V úterý, kolem 8. hodiny, vyjížděli policisté k nehodě dvou osobních vozidel, ke které došlo v Litovli na ulici Svatoplukova. Jednačtyřicetiletý řidič mazdy se…Zjistit více

Řidič citroenu srazil na přechodu v Ostravě seniorku. Po převozu do nemocnice zemřela

Krátce před sedmou hodinou ranní, ve čtvrtek 3. dubna 2025, došlo k dopravní nehodě v Ostravě-Muglinově. Podle zjištěných informací měl řidič osobního vozidla…Zjistit více

Podnapilý řidič náklaďáku tvrdil, že ho ze silnice vytlačil jiný náklaďák. Poté policistům sdělil, že se vyhýbal zvěři

Ve středu, krátce po třetí hodině ráno, se v katastru obce Krhová stala dopravní nehoda nákladního automobilu, který skončil mimo silnici. Jednačtyřicetiletý…Zjistit více

Řidič BMW na Českolipsku naboural ve vysoké rychlosti do betonové propusti

Ve středu kolem 15.50 projížděl 35letý řidič v osobním vozidle tovární značky BMW po silnici 2. třídy číslo 270 obcí Pertoltice pod Ralskem ve směru od Novin…Zjistit více

Mladík se zadrženým řidičákem na sebe v Plzni upozornil vjetím do zákazu vjezdu

V neděli večer strážníci MP Plzeň, ze služebny celoměstských činností, zastavili v Solní ulici v Plzni vozidlo značky Škoda, jehož řidič vjel do zákazu vjezdu…Zjistit více

Osm zraněných po nehodě mikrobusu v Plzni. Řidič měl pozitivní test na alkohol i na drogy

Dne 30. března 2025, ve 21:25 hodin, řídil v Plzni – Křimicích, v ulici Chebská, padesátiletý řidič mikrobus tovární značky Volkswagen. V prostoru křižovatky…Zjistit více

Vážná zranění jsou na silnicích mnohem častější, než se zdá

Evropská rada pro bezpečnost dopravy (ETSC) upozorňuje, že pokrok v oblasti bezpečnosti silničního provozu v členských zemích EU je nedostatečný. Jedním z…Zjistit více

Cyklista měl na Karlovarsku ohrozit řidiče fordu, po nehodě navíc odjel pryč

Karlovarští dopravní policisté pátrají po svědcích dopravní nehody cyklisty a osobního vozidla, ke které došlo ve čtvrtek 20. března letošního roku krátce před…Zjistit více

Slíbili, že počkají na zadním sedadle. Podnapilý muž místo toho usedl za volant

V pátek 21. března, v půl jedenácté večer, přijal operační důstojník Městské policie Jablonec n. N. oznámení, že ve Vrchlického sadech se hádá muž se ženou, ona…Zjistit více

Naši partneři

Naše webové stránky používají cookies
Kliknutím na "Přijmout vše a pokračovat" přijmete všechny typy souborů cookie nebo klepnutím na "Zjistit více a přizpůsobit" můžete zjistit více informací o souborech cookie a změnit jejich nastavení. Váš souhlas a nastavení můžete kdykoliv změnit odkazem "Nastavení cookies" umístěným v zápatí. Informace o zpracování osobních údajů naleznete na stránce GDPR. Náš web používá soubory cookies, které jsou nezbytné k jeho fungování. S vaším souhlasem budeme používat také další soubory cookies a zpracovávat vaše osobní údaje pro analýzu chování a vytváření statistik. Souhlas můžete kdykoliv odvolat odkazem "Nastavení cookies" umístěným v zápatí. Podrobné informace o cookies naleznete kliknutím na tlačítko "Zjistit více".
Zjistit více a přizpůsobit
Přijmout vše a pokračovat
O cookies
Cookies jsou malé textové soubory, které jsou uloženy při návštěvě webu ve vašem zařízení (počítač, tablet, smartphone, smart tv) a slouží k účelům, které jsou uvedeny níže. Cookies lze rozlišovat na cookies první strany a cookies třetích osob. Cookies první strany jsou cookies používané naší webovou aplikací. Cookies třetí strany jsou předávány třetí straně, která pro nás zpracovává určité úlohy. Další informace o cookies a jejich nastavení v prohlížeči naleznete v nápovědě vašeho prohlížeče.
Nezbytné (4)
Zobrazit podrobnosti
Technické cookies jsou nezbytné pro technický provoz a zajištění funkčnosti webové stránky. Jedná se o cookies první strany. Používání je založeno na našem oprávněném zájmu poskytnout provozuschopný web. Obecně však můžete používání cookies v prohlížeči zakázat, v takovém případě ale nemusí web pracovat zcela správně.
NázevDoba uloženíPůvodDoména
_SID30 dnůZáchranný kruhzachranny-kruh.cz
obsahuje identifikátor php session
_cc180 dnůZáchranný kruhzachranny-kruh.cz
obsahuje informace o souhlasu s použitím cookies
au60 minutZáchranný kruhzachranny-kruh.cz
obsahuje identifikátor přihlášení uživatele
yt-*13 měsícůYouTube
Funkce (1)
Zobrazit podrobnosti
Funkční soubory cookie obsahují informace o preferencích a nastavení uživatele. Jedná se o cookies první strany. Tyto cookies nejsou nezbytné a jsou používány na základě vašeho souhlasu. V případě nesouhlasu může být funkčnost webu omezená.
NázevDoba uloženíPůvodDoména
pl_volSessionZáchranný kruh
obsahuje nastavenou hlasitost přehrávače audio souborů
Statistika (3)
Zobrazit podrobnosti
Statistické soubory cookie obsahují informace ke zpracování statistik, které nám poskytují informace o tom, jak jsou stránky používány a pomáhají nám k jejich zlepšení. Tyto cookies jsou používány pouze s vaším souhlasem.
NázevDoba uloženíPůvodDoména
_uix365 dnůZáchranný kruhzachranny-kruh.cz
NID, VISITOR_INFO1_LIVE, PREF, CGIC, pm_sess, YSC, IDE, ANID, CONSENT, __Secure*13 měsícůYouTubeyoutube.com
Více informací naleznete zde.
_ga*, __utm*, NID13 měsícůGoogle Analytics
Více informací naleznete zde.
Marketing (1)
Zobrazit podrobnosti
Marketingové cookies mají původ od externích reklamních společností a používají se ke shromažďování informací o webových stránkách navštívených uživatelem. Tyto cookies jsou používány pouze s vaším souhlasem.
NázevDoba uloženíPůvodDoména
NID, ANID, IDE, DSID a další13 měsícůGoogle Ads
slouží k remarketingu, měření reklamní efektivity, ukládání a sledování konverzí Více informací naleznete zde.